Robert Glință, cuvinte frumoase despre David Popovici: "Este un fenomen la nivel mondial. Este uimitor ce a reușit"

Marti, 27 Iulie 2021, ora 07:56
4797 citiri
David Popovici. Foto: Facebook / David Popovici

Robert Glinţă, campion european en titre la 100 m spate, a salutat performanţa lui David Popovici, locul 4 în finala olimpică de la 200 m liber, din cadrul Jocurilor de la Tokyo, şi îl consideră un fenomen nu doar pentru înotul românesc ci pentru înotul la scară mondială.

La doar 16 ani, David Popovici a ocupat locul patru în finala olimpică de la 200 m liber, la doar 2/100 de medalia de bronz.

''Este uimitor ce a reuşit David la vârsta de 16 ani, este o performanţă pe care e greu s-o concepem la adevărata ei valoare. David nu este un fenomen doar pentru nataţie românească, este un fenomen pentru întregul înot la nivel mondial.

Sper din tot sufletul că va avea cale liber în performanţă, este setat din plin pentru succes, are un caracter şi o personalitate demne de toată admiraţia, Eu îl admir şi îl respect şi sper să aibă toată susţinerea, de care are nevoie, pentru a reuşi să-şi atingă potenţialul lui adevărat, care este fabulos, uriaş'', a declarat Glinţă după finala de la 100 m spate, în care a ocupat locul opt.

David Popovici, cu gândul la JO 2024: ”Un aur olimpic nu m-ar face mai fericit”
David Popovici, dublu campion european la 100 şi 200 m liber, a cucerit patru medalii de aur la Campionatele Naţionale de înot pentru seniori, tineret şi juniori de la Otopeni, dar principalul...
David Popovici a luat al patrulea aur în patru zile la Otopeni. Ce planuri are pentru JO: ”Lumea așteaptă...sănătate!”
David Popovici a câştigat, sâmbătă, medalia de aur în proba de 100 m liber din cadrul Campionatului Naţional de înot în bazin de 50 m pentru seniori, tineret şi juniori I-II, competiţie...
#David Popovici, #david popovici in finala, #Robert Glinta, #david popovici jo , #Stiri David Popovici