Motivul pentru care David Popovici a condus cursa 180 de metri și s-a ”înecat” pe ultimii 20, terminând pe patru VIDEO

Marti, 25 Iulie 2023, ora 16:44
8322 citiri
David Popovici. Foto: Facebook / David Popovici

Înotătorul român David Popovici s-a clasat al patrulea în finala probei de 200 m liber, disputată marţi în cadrul Campionatelor Mondiale 2023 de nataţie de la Fukuoka (Japonia).

Popovici, campion mondial en titre la 100 şi 200 m liber, a luat startul de pe culoarul patru şi a dominat clar primele trei lungimi de bazin (150 m), dar pe ultimii 50 de metri a pierdut inexplicabil din turaţie şi s-a clasat doar al patrulea cu timpul de 1:44.90. Campionul român s-a calificat în finală cu timpul de 1:44.90.

Titlul mondial a fost cucerit surprinzător de britanicul Matthew Richards, 20 ani, care s-a clasat pe primul loc cu 1:44.30, urmat de conaţionalul său Tom Dean, campionul olimpic en titre (1:44.32) şi de sud-coreeanul Sunwoo Hwang, vicecampionul mondial (1:44.42). Americanul Luke Hobson, cu al doilea timp în semifinale, a fost al cincilea (1:45.09).

O posibilă explicație pentru eșecul lui David Popovici e faptul că românul a încercat să bată recordul mondial al probei, 1:42.00, deținut de germanul Paul Biedermann, însă a fost epuizat de efortul depus. De altfel, la întoarcerile de la 100 și 150 de metri, Popovici era extrem de aproape (sub o secundă) de performanța lui Biedermann.

David Popovici s-a lăsat de școală la 19 ani. Care e motivul
Înotătorul român David Popovici (19 ani) a luat o decizie radicală privitoare la studiile sale, renunțând la facultate după mai puțin de un an. Conform Fanatik.ro, David Popovici și-a...
Cum vrea AUR să facă „Europe Great Again”. „Comisia Europeană urmăreşte să transforme uciderea de copii nenăscuţi într-un drept fundamental european”
Preşedintele AUR, George Simion, a propus, la Conferinţei Internaţionale „Make Europe Great Again” care a avut loc, sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, ca toate partidele...