Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Ce mare sportiv român i-a inspirat cariera lui David Popovici: "Încerc să ajung ca el!"

Joi, 23 Iunie 2022, ora 11:40
4850 citiri
David Popovici îl are ca idol pe Ivan Patzaichin FOTO facebook

David Popovici este dublu campion mondial la natație deși mai are un an de juniorat, câștigând aurul la 100 și 200 de metri liber, în cadrul Campionatelor Mondiale de la Budapesta.

Sportivul de 17 ani a recunoscut că modelul său este Ivan Patzaichin, unul dintre cei mai mari campioni ai României. "Mi-ar plăcea să ajung ca Ivan Patzaichin. Părinții mei îl știu mai bine, știu ce fel de om a fost. De la ei am învățat ce a însemnat pentru România, ce fel de sportiv a fost. Așa am început și eu să mă uit la ce a reușit el, să învăț despre el și să încerc să fiu ca el", a dezvăluit David pentru Revista Sport Magazin.

Ivan Patzaichin, decedat în toamna anului trecut la 72 de ani, a fost de patru ori campion olimpic (1968, 1972, 1980 și 1984), cucerind de trei ori și argintul la canotaj. Patziachin are în palmares și 22 de medalii la 11 ediții ale Campionatelor Mondiale.

Campionul român care are succes dacă-l înțeapă albina înainte de cursă: ”E un semn rău care e bun”
La Gala Triatlonului Românesc, Vlad Remzing a fost desemnat cel mai bun sportiv la categoria sub 23 de ani A fost sărbătoare în familia triatlonului din țara noastră. La Gala Triatlonului...
David Popovici, cu gândul la JO 2024: ”Un aur olimpic nu m-ar face mai fericit”
David Popovici, dublu campion european la 100 şi 200 m liber, a cucerit patru medalii de aur la Campionatele Naţionale de înot pentru seniori, tineret şi juniori de la Otopeni, dar principalul...