Când va lupta David Popovici pentru medalie. Cursa care l-a dus pe tânărul înotător român în finală VIDEO

Luni, 26 Iulie 2021, ora 06:57
12546 citiri
David Popovici FOTO COSR.ro

Fenomenul Davd Popovici (16 ani) a reușit calificarea în finala Jocurilor Olimpice la 200 de metri liber.

Semifinala de la Tokyo a avut loc în dimineața zilei de luni, 26 iulie.

El a venit pe locul doi în prima serie a semifinalelor, cu 1:45:68. Mai rapid cu 23 de sutimi a fost doar Martin Malyutin, din Rusia. Per total, timpul lui David a fost al șaptelea, însă există încă marjă de progres pentru român.

România a spart gheața la baschet 3x3!

Popovici a condus după prima sută de metri, a căzut pe trei la a treia întoarcere de bazin, apoi a sprintat pe ultimii 50 de metri și s-a clasat al doilea.

Finala la 200 de metri are loc în dimineața zilei de marți, 27 iulie, la 4.43 (ora României).

David Popovici mai încearcă să obțină calificare și în alte două finale, la 50 și la 100 de metri liber.

Și Robert Glință a reușit calificarea în finală la 100 de metri spate. Glință a prins la limită un loc în ultimul act, venind cu al optulea timp al semifinalelor, cu o sutime mai rapid ca cel clasat pe locul nouă. Glință va înora în semifinale tot maîine dimineață, puțin înainte de ora 5.

David Popovici, cu gândul la JO 2024: ”Un aur olimpic nu m-ar face mai fericit”
David Popovici, dublu campion european la 100 şi 200 m liber, a cucerit patru medalii de aur la Campionatele Naţionale de înot pentru seniori, tineret şi juniori de la Otopeni, dar principalul...
David Popovici a luat al patrulea aur în patru zile la Otopeni. Ce planuri are pentru JO: ”Lumea așteaptă...sănătate!”
David Popovici a câştigat, sâmbătă, medalia de aur în proba de 100 m liber din cadrul Campionatului Naţional de înot în bazin de 50 m pentru seniori, tineret şi juniori I-II, competiţie...
#David Popovici, #david popovici in finala, #david popovici jo, #jocurile olimpice 2020, #Tokyo 2020 , #Stiri David Popovici