Doliu în Franța, după ce David Popovici a câștigat un nou aur mondial

Joi, 23 Iunie 2022, ora 09:02
5443 citiri
David Popovici e campion mondial FOTO facebook

După medalia de aur de la 200 metri liber, David Popovici a cucerit titlul mondial și la 100 metri liber.

El l-a învins în finală, pe ultimii metri, pe francezul Maxime Grousset, marea speranță a Hexagonului.

Victoria românului a fost descrisă cu amărăciune de celebrul cotidian francez L'Equipe, care a punctat: "Am visat la aur pentru Maxime Grousset, 23 de ani, la 100 de metri liber, dar el a câștigat argintul. A condus aproape de la început până la sfârșit, dar a ratat la o respirație, exact șase sutimi, șansa de a termina primul. Iată-l al doilea, așadar. Această medalie de argint a fost cu atât mai ușor de obținut, după locul 4 de la Jocurile Olimpice, cu cât niciunul dintre primii trei de la Tokyo nu a fost în bazin"

Sportivul român a concurat de pe culoarul 4 și s-a impus cu timpul de 47.58. Pe locul doi s-a clasat francezul Maxime Grousset, 47.64, iar podiumul a fost completat de canadianul Joshua Liendo Edwards, 47.71.

Marea supărare a lui Ion Țiriac: ”Și nu Ceaușescu, ci alt escu”
Fostul tenisman Ion Ţiriac, patronul turneului Ţiriac Open (ATP 250), dotat cu premii totale de 579.320 de euro şi găzduit zilele acestea de baza sportivă Năstase/Marica din Capitală, speră...
David Popovici, cu gândul la JO 2024: ”Un aur olimpic nu m-ar face mai fericit”
David Popovici, dublu campion european la 100 şi 200 m liber, a cucerit patru medalii de aur la Campionatele Naţionale de înot pentru seniori, tineret şi juniori de la Otopeni, dar principalul...
#David Popovici, #campion mondial, #doliu in Franta, #suparare , #stiri din sport