David Popovici e de neoprit. Victorii mari înainte de Jocurile Olimpice

Luni, 25 Martie 2024, ora 08:35
4395 citiri
David Popovici. Foto: Facebook / FRNPM

David Popovici a participat la concursul „Antwerp Diamond Speedo Race”, din Belgia, unde a obținut două victorii importante la probele de 100 și 200 de metri liber pentru care se pregătește în perspectiva Jocurilor Olimpice de la Paris.

David Popovici (19 ani) a concurat în acest final de săptămână la un concurs de înot, în Belgia, acolo unde a obținut victoria la 100 și 200 de metri liber. În cadrul acestui concurs au luat parte sportivi din Belgia și Țările de Jos.

Sâmbătă, a evoluat în proba de 200 de metri liber pe care a câștigat-o cu un timp de 1:45,51, la distanță mare de ceilalți urmăritori. În proba de 100 de metri liber, desfășurată duminică, David Popovici a încheiat pe primul loc cu un timp de 48,34 secunde.

După Belgia, urmează Campionatul Național de la Otopeni, acolo unde sportivul român va evolua luna viitoare. Competiția va avea loc între 17 și 21 aprilie. Pentru înotătorul român este și o provocare personală de a doborî din nou recordul la 100 de metri liber.

În 2022 reușea să termine sub 46.86. Între timp, chinezul Pan Zhanle a reușit să obțină un timp mai bun cu 6 sutimi (46.80), în primul schimb al ștafetei de 4×100 metri liber la Campionatul Mondial de la Doha.

David Popovici s-a lăsat de școală la 19 ani. Care e motivul
Înotătorul român David Popovici (19 ani) a luat o decizie radicală privitoare la studiile sale, renunțând la facultate după mai puțin de un an. Conform Fanatik.ro, David Popovici și-a...
Cum s-a terminat disputa pentru medaliile de bronz în campionatul național de baschet feminin
ACS Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe a cucerit medaliile de bronz în Liga Naţională de baschet feminin, după ce a învins formaţia CS Municipal Târgovişte cu scorul de 87-69 (23-21, 18-14, 27-16,...
#David Popovici, #medalii, #inot, #performanta, #titluri, #Belgia , #stiri din sport