Aur dupa aur pentru David Popovici. Inca o performanta uriasa a inotatorului din Romania. Urmeaza Olimpiada

Duminica, 11 Iulie 2021, ora 21:49
6443 citiri
David Popovici

Sportivul roman David Popovici a cucerit duminica seara medalia de aur in proba de 50 m liber, la Campionatele Europene de inot pentru juniori de la Roma, cu timpul de 22 sec 22/100, conform agerpres.ro.

Popovici, sportiv calificat la JO de la Tokyo, a fost urmat in clasamentul final de rusul Nikita Cernousov, 22 sec 83/100, si de israelianul Martin Kartavi, 22 sec 92/100.

David Popovici a mai cucerit doua medalii de aur, la 100 m liber si 200 m liber, precum si una de argint, cu stafeta de 4x100 m liber (din care au mai facut parte Mihai Gergely, Stefan Cozma si Patrick Dinu). Acesta a fost si bilantul final al delegatiei Romaniei, trei medalii de aur si una de argint.

La 50 m liber feminin, Bianca Andreea Costea s-a clasat pe locul 5 in finala, cu timpul de 25 sec 57/100. Aurul a fost obtinut de rusoaica Daria Tatarinova (24.87), argintul a revenit croatei Jana Pavalic (25.35), iar bronzul a fost castigat de britanica Eva Okaro (25.45), a patra fiind rusoaica Daria Trofimova (25.46).

La 800 m liber, Vlad Stefan Stancu s-a clasat pe locul 6, in 8 min 05 sec 46/100.

Mihai Iacob a terminat, duminica dimineata, pe locul 23 in seriile probei de 400 m mixt (4:33.46).

Ce i s-a spus lui David Popovici după pierderea recordului mondial: ”Eu deja l-am încurajat”
Preşedinta Federaţiei Române de Nataţie şi Pentatlon Modern, Camelia Potec, a declarat, miercuri, că David Popovici îşi doreşte o medalie la Jocurile Olimpice de la Paris, iar conducerea...
Un arbitru român va oficia la Jocurile Olimpice de la Paris 2024
Dan Ardelean a fost inclus pe lista arbitrilor care vor oficia în probele de înot la Jocurile Olimpice de la Paris, din această vară, a anunţat Federaţia Română de Nataţie şi Pentatlon...