David Popovici, după un nou record: "Este exact ceea ce mi-am propus"

Vineri, 11 Noiembrie 2022, ora 08:33
2773 citiri
David Popovici

Sportivul David Popovici (CS Dinamo) a câştigat, joi, medalia de aur în proba de 100 m liber din cadrul Campionatului Naţional în bazin scurt, competiţie care se desfăşoară la Otopeni.

Popovici a încheiat proba cu timpul 46.62, un nou record naţiona atât la tineret, cât și la seniori (vechiul record la seniori era de 46,64 și îi aparținea lui Robert Glință).

”Este exact ceea ce mi-am propus în această primă zi la Naționale”, a declarat elevul lui Adrian Rădulescu.

Pe locul doi s-a clasat Andrei Ungur (CSM Braşov), cu timpul 48.42, iar pe trei a terminat Patrick Sebastian Dinu (CS Farul Constanţa), cu timpul 48.62.

David Popovici va mai concura la Otopeni în probele de 200 m liber (vineri), 100 m mixt (sâmbătă) şi 400 m liber (duminică).

David Popovici, cu gândul la JO 2024: ”Un aur olimpic nu m-ar face mai fericit”
David Popovici, dublu campion european la 100 şi 200 m liber, a cucerit patru medalii de aur la Campionatele Naţionale de înot pentru seniori, tineret şi juniori de la Otopeni, dar principalul...
Firea, încrezătoare că va câștiga Primăria Capitalei: ”Bucureștiul arată mult mai rău decât acum 4 ani”
Candidatul PSD la Primăria Capitalei, Gabriela Firea, a declarat vineri că are încredere în şansele sale la alegeri, pentru că Bucureştiul arată "mult mai rău decât acum patru ani"....
#David Popovici, #record national, #100 de metri, #nationale de inot bazin scurt , #stiri din sport