David Popovici s-a calificat în semifinalele probei de 100 metri liber la înot de la Jocurile Olimpice

Marti, 27 Iulie 2021, ora 13:27
7808 citiri
David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 de metri FOTO COSR.ro

David Popovici (16 ani) merge mai departe în cursa pentru medalie la 100 de metri liber la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Tânărul sportiv a participat la cursa de marți, 27 iulie, de la ora 13.20, care i-a asigurat un loc in semifinale.

El a venit pe locul patru în seria din care a făcut parte cu un timp de 48.03 și s-a calificat în semifinale cu al optulea timp. 16 sportivi au obținut calificarea în semifinale.

Proba de 100 de metri liber e proba lui favorită.

El va concura în semifinale miercuri, 28 iulie, de la ora 4.30, ora României.

Reamintim că David Popovici a ocupat locul 4 în finala olimpică de 200 de metri.

David Popovici va mai înota pentru medalie și la 50 de metri.

David Popovici a luat al patrulea aur în patru zile la Otopeni. Ce planuri are pentru JO: ”Lumea așteaptă...sănătate!”
David Popovici a câştigat, sâmbătă, medalia de aur în proba de 100 m liber din cadrul Campionatului Naţional de înot în bazin de 50 m pentru seniori, tineret şi juniori I-II, competiţie...
David Popovici, cu gândul la JO 2024: ”Un aur olimpic nu m-ar face mai fericit”
David Popovici, dublu campion european la 100 şi 200 m liber, a cucerit patru medalii de aur la Campionatele Naţionale de înot pentru seniori, tineret şi juniori de la Otopeni, dar principalul...
#David Popovici, #inot, #jocurile olimpice, #JO, #jo david popovici , #Stiri David Popovici