Ce surpriză la Tokyo! David Popovici a fost privit în finala la 100 de metri de legenda înotului cu care este comparat românul FOTO

Joi, 29 Iulie 2021, ora 09:30
44118 citiri
David Popovici

Înotătorul român David Popovici s-a clasat pe locul 7 în finala probei de 100 m liber, joi, la Jocurile Olimpice de la Tokyo, cu timpul de 48 sec 04/100.

Popovici (16 ani) se calificase cu al cincilea timp din semifinale (47 sec 72/100), care ar fi însemnat locul patru în finală. La începutul lunii, Popovici stabilea un nou record mondial de juniori la Roma la 100 m liber, 47 sec 30/100, cucerind şi medalia de aur la Europenele de juniori.

Americanul Caeleb Dressel a cucerit aurul la Tokyo în proba de 100 m liber, cu timpul de 47 sec 02/100, nou record olimpic. Australianul Kyle Chalmers s-a clasat pe locul secund, la 06/100, iar al treilea a fost rusul Kliment Kolesnikov, la 42/100.

Cursa regină a înotului de la JO 2020 a fost privită din tribune și de legendarul Michael Phelps (36 de ani), considerat cel mai valoros înotător din toate timpurile, deținător a 23 de medalii de aur la Olimpiadă.

De altfel, americanul e unul dintre înotătorii cu care David Popovici e comparat deseori. Retras din activitate, Phelps a putut urmări cursele de înot în calitate de membru al grupului de presă NBC.

Cel mai bun rezultat al lui David Popovici la Tokyo rămâne locul al patrulea la 200 m liber, la doar două sutimi de medalia de bronz.

Mult așteptata finală cu David Popovici și Vlad Stancu n-a avut istoric: ”Nu e proba mea preferată”
David Popovici și Vlad Stancu, singurii înotători români calificați până acum la Jocurile Olimpice, s-au confruntat vineri în proba de 400 de metri liber, la Campionatului Naţional de...
Oțelul - Corvinul, finala inedită a Cupei României. Când vor afla dacă pot sau nu să joace în Europa League
Corvinul Hunedoara şi Oţelul Galaţi, finalistele Cupei României în acest sezon, vor afla pe 26 aprilie dacă vor obţine licenţa de a putea evolua în Europa League, a anunţat, vineri,...