Perfomanță fantastică pentru David Popovici la doar 16 ani! Pe ce pozitie s-a clasat sportivul român în finala olimpică

Marti, 27 Iulie 2021, ora 04:53
16849 citiri
David Popovici. Foto: Facebook / David Popovici

Sportivul David Popovici a ocupat locul 4 în finala la 200 metri liber, de la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

În vârstă de 16 ani, Popovici a încheiat cursa cu timpul de 1.44.68.

Titlul olimpic a fost câştigat de britanicul Tom Dean, cu timpul de 1.44.22.

Popovici va mai evolua, marţi, în serii la 100 metri liber.

Sportivul din România a ratat podiumul la doar două sutimi.

Ziua marii confruntări David Popovici - Vlad Stancu. Se anunță o finală de vis. Ora de start și unde poate fi văzută
David Popovici și Vlad Stancu, singurii înotătoriu români caluficați până acum la Jocurile Olimpice, se confruntă vineri în proba de 400 de metri liber, la Campionatului Naţional de înot...
David Popovici, de neoprit. Al doilea aur la Otopeni: ”Conform planului”
David Popovici a câştigat, joi, medalia de aur în proba de 200 m liber din cadrul Campionatului Naţional de înot în bazin de 50 m pentru seniori, tineret şi juniori I-II, competiţie care...
#David Popovici, #david popovici in finala, #david popovici jo, #Jocuri Olimpice, #Tokyo 2020 , #Stiri David Popovici