David Popovici s-a luptat pentru medalie în proba regină a înotului la JO 2020. Cum s-a terminat cursa de 100 de metri liber

Joi, 29 Iulie 2021, ora 05:49
14878 citiri
David Popovici

Înotătorul român David Popovici (16 ani) a concurat joi dimineață în a doua sa finală la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

După locul 4 ocupat la 200 de metri liber, David Popovici a forțat obținerea unei medalii în proba sa favorită, cea de 100 de metri liber.

De la ora 05.37, tânărul sportiv român s-a aflat într-o companie selectă în finala probei ”regină” din natație. Popovici s-a calificat în finală cu al cincilea timp (47.72), unul care putea fi îmbunătățit, în condițiile în care recordul său personal este 47.30.

Popovici a plecat de pe culoarul numărul 2, însă startul mai slab le-a permis adversarilor săi să se detașeze. Românul a recuperat pe a doua lungime de bazin și a încheiat cursa pe locul 7, cu timpul de 48.04. Noul campion olimpic este americanul Dressel (47.02), urmat de australianul Chalmers (47.08) și rusul Kolesnikov (47.44).

David Popovici s-a lăsat de școală la 19 ani. Care e motivul
Înotătorul român David Popovici (19 ani) a luat o decizie radicală privitoare la studiile sale, renunțând la facultate după mai puțin de un an. Conform Fanatik.ro, David Popovici și-a...
Super-performanță pentru boxul românesc. Cine e pugilista care va lupta pentru aur
Lăcrămioara Perijoc s-a calificat, joi, în finala categoriei 54 kg a Campionatelor Europene de box de la Belgrad. Lăcrămioara Perijoc a învins-o în semifinale, cu decizie unanimă, pe...