David Popovici a explicat rezultatele de la Mondiale: ”Pentru cei care nu ştiu, vă spun eu acum”. Ce promisiune a făcut românul

Marti, 20 Decembrie 2022, ora 13:19
5950 citiri
David Popovici

Înotătorul David Popovici s-a întors în țară după participarea la Campionatul Mondial în bazin scurt (25 de metri) de la Melbourne, unde a obținut o medalie de argint, la 200 de metri liber.

David Popovici a mai concurat la 100 de metri liber, unde a terminat pe locul patru, și la 400 de metri liber, probă în care a fost eliminat în serii.

„A fost un concurs pentru care ne-am pregătit foarte puţin, am avut foarte puţină pregătire în bazin de 25 de metri, care e foarte diferit. Pentru cei care nu ştiu, vă spun eu acum şi o să vă confirme toată lumea.

E un concurs la care am plecat cu foarte puţine aşteptări, tocmai pentru că încercam să fiu conştient că sunt foarte bun în bazin lung, nu în bazin scurt. Mi-am întrecut cu foarte mult aşteptările. Nu mă aşteptam să mai bat încă un record mondial de juniori, la ultimul meu concurs din an.

Speram să mă calific în vreo semifinală din cele trei. M-am calificat în fiecare finală a probei în care am participat. Am luat şi o medalie, mi-am întrecut aşteptările cu extrem de mult şi e un început foarte bun pentru înotul în 25 de metri”, a spus Popovici.

”Mă gândesc să mai continui în bazin scurt. Deşi mi-am dovedit că sunt mult mai bun decât credeam, tot nu îmi place. Dar dacă am reuşit să fac atât de multe cu atât de puțină pregătire, sunt foarte curios ce o să se întâmple la anul, în Europenele de bazin scurt, care o să se ţină la noi la Otopeni, unde o să ne pregătim serios și se va vedea diferenţa. E plăcut că am reuşit să mă surprind”, a completat românul, ca o promisiune pentru 2023.

David Popovici, cu gândul la JO 2024: ”Un aur olimpic nu m-ar face mai fericit”
David Popovici, dublu campion european la 100 şi 200 m liber, a cucerit patru medalii de aur la Campionatele Naţionale de înot pentru seniori, tineret şi juniori de la Otopeni, dar principalul...
David Popovici a luat al patrulea aur în patru zile la Otopeni. Ce planuri are pentru JO: ”Lumea așteaptă...sănătate!”
David Popovici a câştigat, sâmbătă, medalia de aur în proba de 100 m liber din cadrul Campionatului Naţional de înot în bazin de 50 m pentru seniori, tineret şi juniori I-II, competiţie...