Declarația prin care David Popovici a cucerit lumea: "Sunt un tip banal"

Joi, 23 Iunie 2022, ora 07:15
2929 citiri
David Popovici e campion mondial FOTO facebook

David Popovici este dublu campion mondial la natație, cucerind medalia de aur în probele de 100 metri și 200 de metri liber.

Sportivul român,care are doar 17 ani, a declarat la TVR că este doar un puşti care înoată repede şi care inspiră oameni.

"Sper că v-am făcut pe toţi mândri şi mă bucur că milioane de români au urmărit finala. Nu a fost un concurs pentru care m-am pregătit foarte tare, dar am fost în stare competiţională bună şi mă bucur că pot să mă surprind. Înotul este un sport foarte sănătors şi fotbalul la fel, susţin orice sport. Îmi place să mi se spună Racheta din România, da. Cum sunt eu? Un puşti care înoată repede, un tip banal care este capabil să facă lucruri extrordinare şi inspiră oameni", a spus Popovici la TVR.

David a mai declarat că acesta este doar începutul, fiind pregătit pentru multe alte performanțe.

David Popovici a luat al patrulea aur în patru zile la Otopeni. Ce planuri are pentru JO: ”Lumea așteaptă...sănătate!”
David Popovici a câştigat, sâmbătă, medalia de aur în proba de 100 m liber din cadrul Campionatului Naţional de înot în bazin de 50 m pentru seniori, tineret şi juniori I-II, competiţie...
Cum s-a terminat disputa pentru medaliile de bronz în campionatul național de baschet feminin
ACS Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe a cucerit medaliile de bronz în Liga Naţională de baschet feminin, după ce a învins formaţia CS Municipal Târgovişte cu scorul de 87-69 (23-21, 18-14, 27-16,...
#David Popovici, #campion mondial, #declaratie de milioane, #inot, #medalii , #stiri din sport