Performanță fantastică. David Popovici, un nou aur mondial la natație după o cursă fabuloasă

Joi, 01 Septembrie 2022, ora 02:35
29667 citiri
David Popovici. Foto: Facebook / FRNPM

David Popovici (17 ani) a câștigat o nouă medalie de aur la Campionatul Mondial de Natație din Peru, rezervat juniorilor.

Înotătorul român a terminat pe primul loc cursa de 200 metri liber, în care este campion mondial și european de seniori.

David Popovici a intrat în concurs cu cel mai bun timp al seriilor de calificare

Finala a fost fără emoții pentru sportivul din țara noastră care a încheiat cursa pe prima poziție, cu timpul de 1:46.18.

Este a doua medalie de aur pentru David Popovici la Mondialul din Peru, după cea câștigată cu echipa de ștafetă a României.

Pentru înotătorul român urmează calificările și probabil finala la 100 metri, unde este mare favorit.

Mult așteptata finală cu David Popovici și Vlad Stancu n-a avut istoric: ”Nu e proba mea preferată”
David Popovici și Vlad Stancu, singurii înotători români calificați până acum la Jocurile Olimpice, s-au confruntat vineri în proba de 400 de metri liber, la Campionatului Naţional de...
Ziua marii confruntări David Popovici - Vlad Stancu. Se anunță o finală de vis. Ora de start și unde poate fi văzută
David Popovici și Vlad Stancu, singurii înotătoriu români caluficați până acum la Jocurile Olimpice, se confruntă vineri în proba de 400 de metri liber, la Campionatului Naţional de înot...
#David Popovici, #david popovici in finala, #david popovici recorduri mondiale, #natatie , #Stiri David Popovici