Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

David Popovici, calificare miraculoasă în a treia sa finală la Europene. Ce șanse la medalii are românul

Miercuri, 17 August 2022, ora 10:59
9318 citiri
David Popovici

David Popovici concurează miercuri în proba de 400 de metri liber din cadrul Campionatului European de nataţie de la Roma.

Popovici a participat, de la ora 10.27, în prima serie de calificare în finală din cele cinci, formată doar din trei înotători, românul plătind tribut faptului că n-a avut un timp de intrare în concurs, proba de 400 de metri fiind una nouă în programul său de competiție.

David Popovici și-a câștigat detașat seria, cu 3:47.99, fiind depășit ulterior doar de alți trei înotători, care au concurat în ultima serie, Henning Muehleittner având cel mai bun timp, 3:46.79.

Finala este programată tot miercuri, la ora 19.53.

La Roma, David Popovici a obţinut aurul continental în probele de 100 m liber şi 200 m liber.

Meci fabulos în semifinala Cupei Angliei. Ce-a pățit Manchester United, după ce a condus cu 3-0 contra unei echipe din liga a doua
Echipa engleză Manchester United s-a calificat în finala Cupei Angliei, după ce a învins-o la lovituri de departajare pe divizionara secundă Coventry City, scor 4-2. În timpul regulamentar,...
David Popovici, cu gândul la JO 2024: ”Un aur olimpic nu m-ar face mai fericit”
David Popovici, dublu campion european la 100 şi 200 m liber, a cucerit patru medalii de aur la Campionatele Naţionale de înot pentru seniori, tineret şi juniori de la Otopeni, dar principalul...