Cum a schimbat Darren Cahill soarta finalei de la Australian Open. Ce i-a transmis el italianului Jannik Sinner

Luni, 29 Ianuarie 2024, ora 07:14
5653 citiri
Darren Cahill a fost antrenorul Simonei Halep FOTO facebook

Jucătorul italian de tenis Jannik Sinner, cap de serie numărul 4, a câştigat primul Grand Slam din carieră, după ce s-a impus, duminică, la Australian Open, în faţa rusului Daniil Medvedev, favorit 3.

În vârstă de 22 de ani şi antrenat de Darren Cahill, fostul antrenor al Simonei Halep, Sinner a fost condus cu 2-0 la seturi, dar a revenit şi s-a impus, scor 3-6, 3-6, 6-4, 6-4, 6-3.

La 2-0 pentru Medvedev, Darren Cahill, care este unul dintre cei doi antrenori ai lui Sinner, a avut o intervenție decisivă, care pare să fi schimbat soarta meciului.

„E obosit, continuă să îl alergi. Fii agresiv, ia totul punct cu punct și nu îi da șansa să mai ajungă la fileu”, i-a transmis Darren Cahill lui Jannick Sinner, potrivit Tutto Sport.

Sinner a întors soarta meciului, iar la final a urcat în tribună unde și-a îmbrățișat echipa tehnică.

Sportiva din România care a câștigat a cincea oară Liga Campionilor. Cum s-a descurcat în finală, contra unei conaționale
Jucătoarea română de tenis de masă Elizabeta Samara a câştiga pentru a cincea oară în carieră Liga Campionilor europeni şi pentru a treia oară consecutiv cu formaţia poloneză KTS Enea...
Surpriză în finală. Echipa care a învins campioana și a cucerit primul titlu din istorie
CSO Voluntari 2005 a câştigat în premieră titlul de campioană naţională la volei feminin, după ce a învins-o pe deţinătoarea titlului, CSM Volei Alba-Blaj, cu 3-1 (19-25, 25-22, 25-19,...
#Darren Cahill, #antrenor, #sinner, #sfat, #finala, #Australian Open , #stiri tenis