Ratarea serii în Champions League: cum să dai pe lângă cu poarta goală VIDEO

Miercuri, 26 Octombrie 2022, ora 07:54
3169 citiri
Danylo Sikan

Real Madrid a pierdut la Leipzig, dar este sigură de calificare în primăvara Ligii Campionilor, lupta pentru cea de-a doua echipă calificată din grupa F urmând să se poarte în meciul direct din ultima etapă, Şahtior – RB Leipzig.

Șahtior a făcut 1-1 pe terenul lui Celtic Glasgow, însă ar fi putut să câștige. În minutul 72, atacantul de 21 de ani Danylo Sikan a fost lăsat singur cu poarta goală. Dar a trimis pe lângă.

După acest rezultat, Celtic a rămas pe ultimul loc, cu două puncte și e out din Europa înaintea deplasării de pe Bernabeu cu Real Madrid (lider cu 10 puncte).

Șahtior (6 puncte) și RB Leipzig (9 puncte) vor lupta în meci direct pentru locul doi, ucrainenii având nevoie de victorie la orice scor pentru a se califica în primăvara Ligii Campionilor. Altfel, Șhatior va merge în Europa League.

Rezultatele înregistrate marţi în meciurile etapei a cincea din grupele Ligii Campionilor:

Grupa E: Salzburg – Chelsea 1-2 (Adamu 49 / Kovacici 23, Havertz 64);

Grupa E: Dinamo Zagreb – AC Milan 0-4 (Gabbia 39, Rafael Leao 49, Giroud 59 penalti, Ljubicic 69 autogol);

Grupa F: RB Leipzig – Real Madrid 3-2 (Gvardiol 13, Nkunku 18, Werner 81 / Vinicius Junior 44, Rodrygo 90+3 penalti);

Grupa F: Celtic Glasgow - Şahtior Doneţk 1-1 (Giakoumakis 34 / Mudrik 58);

Grupa G: FC Sevilla – FC Copenhaga 3-0 (En-Nesyri 61, Isco 88, Montiel 90+2);

Grupa G: Borussia Dortmund – Manchester City 0-0;

Grupa H: Benfica LisabonaJuventus Torino 4-3 (Antonio Silva 17, Joao Mario 28 penalti, Rafa Silva 35, 50 / Kean 21, Milik 77, McKennie 79);

Grupa H: PSGMaccabi Haifa 7-2 (Messi 19, 45, Mbappe 32, 64, Neymar 35, Goldberg 67 autogol, Soler 84 / Seck 38, 50).

Pas greșit pentru CSM București înainte de sferturile Ligii Campionilor. Câte goluri a dat Cristina Neagu
Campioana CSM Bucureşti a remizat joi, pe teren propriu, cu formaţia Dunărea Brăila, scor 35-35 (19-15), în derby-ul etapei a XX-a a Ligii Naţionale. Principalele marcatoare ale meciului...
Deputatul USR Daniel Blaga, candidatul Alianţei Dreapta Unită pentru Primăria Târgovişte
Deputatul USR Daniel Blaga a fost desemnat candidatul Alianţei Dreapta Unită pentru Primăria municipiului Târgovişte. Daniel Blaga are 44 de ani, a absolvit Facultatea de Matematică în...
#danylo sikan, #Sahtior Donetk, #celtig glasgow, #Liga Campionilor, #RB Leipzig , #stiri Champions League