Prima semifinală la Wimbledon pentru rusul Medvedev. Meci fantastic, de cinci seturi, cu senzația turneului

Miercuri, 12 Iulie 2023, ora 20:25
2570 citiri
Daniil Medvedev

Jucătorul rus de tenis Daniil Medvedev s-a calificat miercuri în semifinalele turneului de Grand Slem de la Wimbledon, după o victorie în faţa americanului Christopher Eubanks.

Daniil Medvedev (27 de ani, nr 3 ATP), favoritul numărul 3 al turneului de la Wimbledon, a luptat aproape trei ore (două ore şi 58 de minute) pentru a se califica în penultimul act al competiţiei.

Medvedev a dispus în cinci seturi de surprinzătorul american Christopher Eubanks (27 de ani, nr 43 ATP), scor 6-4, 1-6, 4-6, 7-6 (4), 6-1.

În semifinale, Daniil Medvedev îl va întâlni pe câştigătorul sfertului de finală dintre spaniolul Carlos Alcaraz şi danezul Holger Rune.

În cealaltă semifinală vor juca italianul Jannik Sinner şi sârbul Novak Djokovici.

Campioana de la Wimbledon, într-o situație neplăcută: ”S-a mutat cu pisica!”
Campioana en-titre de la Wimbledon, tenismena Marketa Vondrousova din Cehia, trece prin momente dificile în viața personală. După ce a atins apogeul carierei în iunie 2023, prin victoria de...