Surpriză la Mondialul de handbal masculin! Cine a ținut în șah marea favorită

Vineri, 20 Ianuarie 2023, ora 15:37
9472 citiri
Danemarca a făcut egal cu Croatia FOTO facebook

Selecţionata Danemarcei, câştigătoarea ultimelor două titluri mondiale, a terminat la egalitate cu Croaţia, 32-32, joi, la Malmo, în primul său meci din grupele principale ale Campionatului Mondial de handbal masculin din Polonia şi Suedia.

Danezii au fost conduşi când mai erau şase minute de joc (29-30), dar s-au apropiat de victorie, după golul reuşit de Mikkel Hansen (32-31), cu 1 minut şi 47 de secunde rămase de joc. Însă, Igor Karacic a egalat când mai erau 36 de secunde, iar Hansen a ratat atacul care putea aduce victoria.

Egalul menţine echipa Croaţiei în cursa pentru sferturile de finală, într-o grupă în care Egiptul este lider, după 33-28 cu Belgia. Ali Zein (CS Dinamo Bucureşti) a marcat 5 goluri, iar Mohamed Shebib (CS Dinamo) a înscris un gol pentru africani.

Germania şi Norvegia continuă parcursul fără greşeală, dominând grupa a treia principală. Germania a dispus joi de Argentina cu 39-19, iar Norvegia a trecut de Serbia cu 31-28, Lazar Kukic (CS Dinamo) reuşind două goluri pentru învinşi.

6. SUA 0 (-42)

Primele două clasate din fiecare grupă se califică în sferturile de finală. La egalitate de puncte departajarea se face prin rezultatul direct.

O țară mică din NATO în pericol din cauza lui Putin: E chestiune de timp până la un nou conflict
Războiul lui Putin din Ucraina a dus la pierderea aproape în totalitate a pieței energetice europene de către Moscova, care și-a redirecționat exporturile spre alte țări, în special din...
Ungurul minune din tenisul masculin a mai făcut o victimă de top
Tenismenul maghiar Fabian Marozsan își continuă parcursul fabulos de la Miami, calificându-se în sferturile de finală. Ultima sa victimă este australianul Alex De Minaur, un jucător care...