Dan Petrescu, invins de bogatii Rusiei cu un penalti discutabil

Miercuri, 17 Aprilie 2013, ora 19:25
6133 citiri

Dinamo Moscova, echipa pregatita de Dan Petrescu, a fost eliminata din Cupa Rusiei dupa ce a pierdut, scor 0-1, partida din sferturile de finala disputata pe terenul bogatilor de la Anzhi.

Unicul gol al meciului a fost inscris de Eto'o, in minutul 99, dintr-un penalti usor acordat de arbitru.

Pe un teren afectat serios de ploaia torentiala, jucatorii celor doua formatii au avut destul de putine reusite.

Totusi, cea mai mare ocazie a primei reprize a apartinut elevilor romanului, care au avut o bara la reluarea lui Leandro Fernandez.

Guus Hiddink a fortat in partea secunda, introducandu-l in teren pe camerunezul Eto'o, in timp ce Dan Petrescu, exasperat de evolutia slaba a lui Kuranyi, si-a scos vedeta si a optat pentru fostul sau elev, Davydov.

Nimeni nu a marcat in timpul celor 90 de minute regulamentare, astfel ca s-a intra in prelungiri.

Samuel Eto'o a inscris unicul gol al intalnirii in minutul 99. Yuri Zhirkov a fost busculat in careul lui Dinamo de catre Dzsudzsak iar arbitrul s-a grabit sa arate punctul cu var.

In avantaj pe tabela, Anzhi a preferat sa traga de timp si a reusit sa tina rezultatul pana la finalul celor doua reprize de prelungiri.

Dinamo este astfel eliminata din Cupa, insa are in continuare sanse mari sa evolueze in cupele europene in sezonul urmator, aflandu-se intr-o pozitie buna in clasamentul primei divizii.

Partida dintre Anzhi si Dinamo a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.120 FINAL DE MECI !!!

Min.116 Cartonas galben pentru Eto'o.

Min.110 Schimbare Dinamo: Sapeta intra in locul lui Yusupov.

Min.108 Cartonas galben pentru Yusupov. Din pacate, Dinamo nu reuseste sa ameninte poarta adversa.

Min.106 Incepe a doua parte a prelungirilor.

__________________

Min.105 Finalul primei reprize de prelungiri.

Min.104 Cartonas galben pentru Wilkshire.

Min.102 Acum echipa lui Dan Petrescu are nevoie cel putin un gol pentru a nu fi eliminata din Cupa.

Min.99 GOL ANZHI! Eto'o deschide scorul dintr-un penalti acordat destul de usor!

Min.98 Cartonas galben pentru Dzsudzsak.

Min.93 Eto'o rateaza din pozitie foarte buna.

Min.91 Incepe prima repriza de prelungiri.

________________

Min.90+2 Finalul timpului regulamentar de joc. Vom avea doua reprize de prelungiri.

Min.90 Preseaza Anzhi in aceste ultime minute, gazdele nu vor sa intre in prelungiri.

Min.82 Ne indreptam catre o remiza si, automat, catre prelungiri si, poate, lovituri de departajare.

Min.76 Inca o schimbare la Dinamo: Solovyov intra in locul lui Jakob Jantscher.

Min.73 Dzsudzsak centreaza inca o data bine, Kokorin se inalta in careul advers, insa reia slab.

Min.66 Hiddink il trimite in teren pe Samuel Eto'o. Dan Petrescu reactioneaza imediat si il scoate pe Kuranyi pentru a-l introduce pe Davydov. Interesant este ca veteranul german si antrenorul roman s-au ignorat, neamtul plecand nervos la vestiare.

Min.56 Dan Petrescu se agita pe banca de rezerve la fiecare faza nereusita a elevilor sai.

Min.51 S-a mai oprit ploaia, insa terenul este inundat in continuare.

Min.46 Incepe repriza secunda.

___________

Min.45+1 Finalul primei reprize.

Min.41 Anzhi este ceva mai insistenta in aceste minute.

Min.35 BARA DINAMO !!! Dzsudzsak a centrat foarte bine in careul advers iar Leandro Fernandez a pus capul, insa balonul a lovit bara.

Min.30 Gazonul este aproape impracticabil din cauza precipitatiilor iar acest lucru afecteaza serios jocul celor doua echipe.

Min.24 Cartonas galben pentru Arseniy Logashov.

Min.16 Anzhi preseaza in continuare in timp ce Dinamo nu reuseste mai nimic pe contra.

Min.8 Dinamo s-a asezat destul de bine in teren, se apara compact si incearca sa loveasta pe contraatac.

Min.1 Incepe meciul !!!

INFO: Dan Petrescu foloseste cea mai buna echipa, Kuranyi si Kokorin fiind trimisi in atac. Tanarul atacant rus revine dupa o accidentare.

INFO: La gazde, Samuel Eto'o si Lacina Traore sunt rezerve. Este titular, in schimb, brazilianul Wilian.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Dan Petrescu rezultate Rusia, #Dan Petrescu rezultate Dinamo Moscova , #Dinamo Moscova