Europarlamentarul PSD Dan Nica a fost desemnat sa supravegheze Mecanismul de Redresare si Rezilienta la nivel european

Miercuri, 07 Aprilie 2021, ora 13:42
Autor: Teodor Serban
Europarlamentarul PSD Dan Nica a fost desemnat sa supravegheze Mecanismul de Redresare si Rezilienta la nivel europeanEuroparlamentarul PSD Dan Nica FOTO: Hepta

Liderul delegatiei PSD din Parlamentul European Dan Nica a fost ales in grupul europarlamentar de supraveghere a Mecanismului de Redresare si Rezilienta. Grupul de lucru, creat prin decizia Conferintei presedintilor de grupuri politice din PE, va exercita controlul asupra principalului instrument de iesire din criza a UE.


"Vom monitoriza punerea in aplicare a Mecanismului ce totalizeaza 672,5 miliarde de euro, sub forma de subventii si imprumuturi in conditii avantajoase pentru statele membre, si vom avea de doua ori pe luna dialoguri de evaluare cu Comisia Europeana. Practic, prin acest grup de lucru se exercita controlul parlamentar asupra modului in care fondurile UE sunt directionate de la Bruxelles catre statele membre. Prioritatile mele sunt repartitia justa si eficienta a banilor europeni pentru Romania si verificarea implementarii la nivel national a Planului de Redresare si Rezilienta", a declarat eurodeputatul Dan Nica, potrivit unui comunicat de presa al PSD.

El a precizat ca grupul de lucru va analiza, de asemenea, viitoarele acte delegate si de punere in aplicare ce vor fi emise in baza Regulamentului privind Mecanismul de Redresare si Rezilienta, conform sursei citate.

 Articol citit de 2326 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    ABC-Q
    07.04.2021, 18:08
    dan nica, europarlamentar,
    Ba, ati inebunit, credeam ca este la.......,Dan Nica a fost ales in grupul europarlamentar de supravegehere a mecanismului de redersare si rezilienta.
    sa fie primit ciolacule,
    BaronulRed
    07.04.2021, 13:51
    #CeVaMaiPlaceSaFitiProstiti
    Werner, ai pus-o! Să te vedem acum cum explici iobagilor, cum de am ajuns de la 80 mld, la 30 mld, ce spui? Și din astea 30, cate vor ajunge de fapt la Romanika?
    Gile
    07.04.2021, 15:50
    Foarte simplu
    Baloane Red bolsevic sau RexMuci!
    Daca nu stii sa citesti sau daca nu intelegi ce citesti mai bine nu mai citi !
    Suma de 80 de miliarde (79.7 miliarde mai precis) se imparte după cum urmează:

    - 46,3 miliarde euro granturi nerambursabile din bugetul multianual al UE (2021-2027);
    - circa 16,7 miliarde euro granturi nerambursabile din facilitatea NextGenEU (care include pe cea de redresare);
    - circa 16,7 miliarde euro din imprumturi la condiții favorabile acordate de Comisia Europeană Romaniei.
    z123456
    07.04.2021, 15:01
    ha, ha, ha, baroane
    pe cine va bazati voi, pe nica?
    Asta abia poate sa isi numere euroii multi incasati ca europarlamentar.
    Mai bine ati fi atenti la Codruta Kovesi ca in curand intra in paine si nu stiu cum o sa justificati milioanele de euro furate din fonduri europene pe vremea guvernelor psd mai ales in epoca dracnea.
    cccp
    07.04.2021, 15:33
    @Z
    Stimate domn, lasa-i pe oameni sa se bucure! Domniile lor nu stiu ca nica-neica-nimeni, a fost numit, dar i-au luat pixul si ordinele de plata. E ca si gioana la NATO!!!
    RexMundi
    07.04.2021, 14:00
    zeroooooooooo
    nimic... exact ca alea 20 de milarde luate debasescu in 2010 . si asa fata plalida catu a luat lovele cat pt 15 ani de psd-eala imprumut cat si-o fi tras comision ? asta e ofiter decredite nu prim minstru..
    RexMundi
    07.04.2021, 13:47
    ha,ha ha
    dauna totala rezistentilo... ha ,ha ,ha dulapul de la cotroceanka ce zice?
    gheu
    08.04.2021, 01:46
    Zice
    Ca ai cap dr fara creier in el!
    DUTTY
    08.04.2021, 09:28
    De ce "mananci" din litere?!?!
    !?!?!?