15 lucruri pe care nu le stiati despre Dan Barna: Cand nu avea bani, a mancat paine cu mustar. De ce nu si-a ridicat ochelarii cand i-au cazut in Parlament

Sambata, 17 Aprilie 2021, ora 23:00
Autor: Teodor Serban
15 lucruri pe care nu le stiati despre Dan Barna: Cand nu avea bani, a mancat paine cu mustar. De ce nu si-a ridicat ochelarii cand i-au cazut in Parlament
Dan Barna cu trotineta FOTO Facebook/ Dan Barna

Vicepremierul Dan Barna, in afara vietii de politician are activitati normale. Ii ia flori sotiei fara motiv, iar dupa ce va iesi din politica vrea sa faca fotografii.


1. Dan Barna a povestit in emisiunea "La Cina" de la Digi 24 ca in copilarie era un copil curios si stia tot ce avea prin casa, inclusiv unde se gaseau certificatele de deces ale bunicilor, actele tatalui si alte astfel de documente. Din acest motiv, Mos Craciun nu l-a luat niciodata pe surprindere.

Si-a dorit sa fie scafandru, apoi arheolog, insa mama lui l-a incurajat sa urmeze dreptul.


2. In timpul scolii un profesor l-a lovit peste ureche si s-a ales cu o problema la timpan. Nu le-a spus parintilor pentru ca i-a fost teama, iar pe vremea aceea a lua bataie la scoala era un lucru normal. Nu poate sa faca scufundari la mare adancime, insa a sarit cu parasuta.

3. Vicepremierul spune ca nu a avut o viata roz intotdeauna. A stat 10 ani intr-o mansarda, in perioada studentiei dar si in primii ani de munca. Era o camera foarte mica in care avea loc un pat un birou si un dulap de fier in care isi tinea tricourile.

Cand nu avea bani, manca paine cu mustar, insa nu rata cateva chefuri sau iesiri in oras cu colegii.

4. Barna a mai povestit ca dupa ce si-a dat demisia din avocatura a ramas "somer" sase luni.

5. Vrea sa iasa din politica dupa 12 ani si "sa isi refaca viata", sa faca fotografii. Ii e dor de momentele in care "sa-ti sufli nasul linistit fara sa te ingrijorezi daca sunt trei camere in jur"

6 Despre vaccinare, Barna a spus ca in doua, trei luni se vor epuiza doritorii de vaccin si vom incepe o lupta cu prietenii, vecinii si rudele care cred ca ni se baga cipuri.

Despre filmul Colectiv spune ca are sanse sa ia un premiu Oscar pentru ca surprinde o realitate care nu este doar a Romaniei. Multe tari gasesc bucati de situatii similare propriilor sisteme.

7.A dat afacerile pe politica pentru ca este un om care accepta provocarile.

A spus ca a slabit patru kilograme dupa ce a primit un telefon in care era invitat sa intre in politica, in 2016. El era atunci un antreprenor, avand o firma de consultanta.

8. Barna a mai spus ca nu mai pune la suflet toate criticile si acum rade de toate acestea.

9. Despre Paste isi aminteste ca, atat timp cat a trait bunica sa de la Dragasani, a fost pastrata traditia in familie. Mergeau cu trenul pana la Dragasani, ii asteptau un vecin in gara si ii ducea pana la bunica acasa.

Isi aminteste ca de Paste fiecare familie facea un cos cu mancare, apoi fiecare impartea celorlati.

10.Ultima oara cand i-a luat sotiei flori fara motiv a fost in urma cu 12 zile.

11. A mancat lacuste.

12. Daca ar castiga la LOTO ar construi niste case pentru copiii defavorizati.

13. Ultima carte citita a fost una de umor negru.

14. Ultima data cand si-a cerut scuze a fost in urma cu cateva zile, la birou.

De ce nu si-a ridicat ochelarii cand i-au cazut in Parlament?

15. Dan Barna a marturisit ca dupa ce i-au cazut ochelarii a intentionat sa ii lase acolo pana cand putea sa mearga sa ii ia. "Am o relatie cu lucrurile in acest mod: Ok, daca ati cazut, atunci stati acolo". "I-a vazut o colega, i-a facut semn unui alt coleg care a venit si i-a ridicat si asa a inceput", a spus Dan Barna

 Articol citit de 6709 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    Ambigua
    18.04.2021, 18:08
    @Rafalle...
    ...nu inseamna ca daca ai prieteni care n-au ajuns la bani europeni, altii n-au putut. In caz ca n-ai aflat, firma lui Dan Barna a accesat fonduri europene, ba chiar le-a obtinut. A fost si anchetat de DLAF pentru suspiciuni si nereguli in proiecte. Pana la ora actuala in urma anchetelor nu s-a gasit nimic ilegal. Daca stii ceva, mergi si reclama. Nu sta sa acuzi in dreapta si-n stanga. Curand si LCK isi intra in paine si abia asteapta reclamatii la Parchetul European. Da-le curs!
    Cat despre chestia cu Securitatea, las-o balta! Securistii asa cum ii stii tu ori is morti, ori sunt la pensie. Ca securismul a supravietuit, e altceva. Dar spiritul securist bantuie peste tot, mai ales la PSD. Iar rezultatele materiale ale spiritului securist sunt privilegiile obtinute numai pentru unii. Ele au putere de lege, iar ce gavaresti matale e carcotasala de pe margine.
    niculaeda
    18.04.2021, 05:24
    @Stefannel Rank user: x2 18.04.2021, 02:41
    "e de aplaucat" )-:
    papillon
    18.04.2021, 05:03
    dan barna ....marele avocat!
    a stat 10 ani intr-o mansarda ca student si avocat pana si-a dat demisia cu un f..k it man!...ca ar fi facut mai multi bani la sparanghel decat ca avocat.
    dar si-a descoperit vocatia de politician si acum v-ati pricopsit cu el.
    are ganduri mari la presedentie , vede la vida loca a lui johannis si crede ca i se potriveste ca o manusa.
    tarfrad
    18.04.2021, 16:18
    Ha, ha, ha!
    Nimic din ce-i romanesc nu-i bun pentru voi, ăia din Rusia... nu-i așa papiciok...?

    Pașol na turbinka vidma papicioka...!
    SidneyCratier
    18.04.2021, 04:59
    Dar în ffunddullea, când s-a scărpinat ultima dată?
    Că e important, ștee?
    Rafalle
    18.04.2021, 03:21
    Mielul Manciurian
    Domnul Barna este foarte ciudat ca sa nu spunem candidatul manciurian perfect.
    El a fost sarac dar a accesat fonduri europene de zeci de milioane de euro deja. De parca traim pe Marte si nu stim exact cine acceseaza aceste fonduri.
    Este vicepremier de mai bine de un an si singura lui grija sunt cei foarte foarte avuti! Nu cumva sa saraceasca !
    Ambigua
    18.04.2021, 08:20
    A accesat fonduri europene in folos propriu?
    Pai cu asta s-a ocupat, consultanta pe fonduri europene. Ce i-au cerut clientii, asta a facut, logic. Ce, ti-e necaz? Ca n-a fost ultras pe stadioane?
    Nu stiu ce ai inteles ca a facut pentru bogati, ca vicepremier. E vicepremier de la inceputul anului, de 4 luni. Anul trecut a fost doar PNL la guvernare. De ei ce zici?
    Si la care bogati te referi? Specialii mufati la buget? Ca aia sunt, nu alii! Stii pe vreun bogatas roman imbogatit pe munca si inteligienta lui? Spune-ne si noua, sa-l admiram si sa-i urmam exemplul. Ca avem nevoie de modele ca de aer. Pai asculta interviul integral si afli: "Faptul ca USR PLUS a venit la guvernare nu inseamna ca magic toate sistemele clientelare care existau in statul roman 30 de ani au disparut.
    E o realitate. Exista retele de interese pentru ca este un stat care 30 de ani a fost sabotat in toate felurile. Asta e realitatea, nu putem sa ne ascundem dupa deget sa spunem ca nu exista.
    Vicepremierul crede ca aceste lucruri pot fi corectate daca putem sa crestem numarul de oameni integri din sistem."
    Injineru
    18.04.2021, 23:57
    De unde stii cine e secu si cine nu e ?
    .
    Rafalle
    18.04.2021, 10:57
    Vraja
    Ori esti naiv ori esti prost util !
    Nu exista nici un euro accesat fara sprijinul fostilor tovarasi si mijloacelor lor specifice.
    Eu cunosc zeci de persoane care au trimis proiecte, de mai bine de zece ani. Si absolut nimeni nu a accesat nimic, nimicutza in RSR. S la alegere !
    Stiu o singura persoana care a reusit sa acceseze dar nu este cetatean roman, si fondurile nu erau ptr Romania, si acolo intre racheti a reusit imposibilul.
    Sa inteleg ca domnul Barna si Securistii sunt peste crima organizata cand vine vorba de bani !
    Una este sa ma furi si alte sa ma iei de prost !
    Incearca altceva, mai elaborat !
    MacGigi
    17.04.2021, 23:51
    Induiosator rau de tot, Barna :)))))
    Si spuneti ca si acumm ii tziuie urechle dupa palmele incasate in copilarie? Trebuie sa fie foarte perturbant in sedintele de guvern.
    Nu stiu cum rezista :)))
    CARCOTASUL
    17.04.2021, 23:20
    paine cu mustar ?
    e OK pt mine, desi m-ar cam roade stomacul la un asemenea menu; in schimb paine cu... pasta maronie, cum mananca multi jurnalisti naimiti, n-as suporta, din cauza odoarei
    DAN-795
    18.04.2021, 08:17
    DACA ESTE FASCINAT DE umor negru nu cred ca trebuia sa intre
    in politica , avem poate prea multi ciocli ...ca avocat este mai greu , nu poate fi un job de succes , o cariera de succes poate avea la pompe funebre dar , nu cu noi .

    Sa inlocuiesti mustarul pe paine cu liberali , mi se pare a avea gusturi f stranii, un soi de placere de cmdnt de lagar fascisto comunist din vremuri tulburi ..
    Stefannel
    17.04.2021, 23:09
    Platit sau ordine?
    Articol platit sau ordin? Sau poate doar infiltrat?
    Emigrantul-Anonim
    18.04.2021, 11:51
    De ce nu scoate usr-istii+ la plantari? pnl-acii "planteaza"!!
    *
    Injineru
    18.04.2021, 01:56
    Cite ruble paduchioase va da Putin pentru gunoaiele astea ?
    .
    tarfrad
    18.04.2021, 16:34
    Ha, ha, ha!
    Gata PUSSY...!

    Hai, pleacă, intarzii pe centură...!
    DUTTY
    18.04.2021, 16:20
    Oricum mult mai putine ca si tine trollica!!!
    !!!
    Stefannel
    18.04.2021, 02:41
    Nu are nicio treaba Putin
    Cu jurnalismul la comanda. Se vede de la o posta ca acest articol e de aplaucat sau ordin de la sefi.
    Daca este articol platit, ar trebui pus P (publicitate - platit). Daca nu are P, atunci ramane una din cele doua.