Petrolul, calificare dramatica in semifinalele Cupei Romaniei

Miercuri, 04 Decembrie 2013, ora 21:37
2064 citiri

Petrolul Ploiesti a obtinut o calificare dramatica in semifinalele Cupei Romaniei, trecand cu mari emotii de FC Vaslui, scor 4-2.

Detinatoarea trofeului a fost condusa de doua ori pe "Ilie Oana", a marcat golul egalizator la ultima faza a timpului regulamentar si a obtinut calificarea in prelungiri.

Debutul de meci a fost marcat de protestul galeriei gazdelor, suporterii ocupandu-si locurile din tribune dupa minutul 10.

Vasluiul a deschis scorul pe terenul Petrolului, cumva impotriva jocului, in minutul 27, prin Celeban.

"Lupii" s-au aruncat in atac si au izbutit sa restabileasca egalitatea dupa numai 10 minute, Fernandez finalizand cu un sut sec, din interiorul careului.

Moldovenii lui Ciobotariu au fost dominati autoritar la Ploiesti, insa au mai dat o lovitura, si putin a lipsit sa nu fie chiar cea decisiva, in minutul 70. Acelasi Celeban a reluat in plasa portii Petrolului centrarea lui Sanmartean si a dus scorul la 2-1.

Din nou, ploiestenii au atacat cu toate liniile, cautand egalarea cu tot mai multa disperare pe masura ce minutele se scurgeau.

Golul izbavitor a venit de la Hoban, in al treilea minut suplimentar, astfel ca partida a intrat in prelungiri.

Pe fondul caderii oaspetilor, Petrolul a marcat de doua ori, prin Geraldo Alves si Romario, risipind emotiile fanilor.

Petrolul Ploiesti se califica in semifinalele Cupei Romaniei si continua lupta de aparare a trofeului cucerit in luna mai.

Echipele:

Petrolul: Bornescu, Alcenat, Geraldo, Benga, Guilherme, Hoban, Romario, Walter Fernandez, Hamza, Teixeira, Albin

Antrenor: Cosmin Contra

Vaslui: Ceriauskas, Cordos, Celeban, Sanmartean, Antal, Caue, Temwanjera, Musat, Salageanu, Madson, Prahic

Antrenor: Liviu Ciobotariu

Nicușor Dar îl provoacă pe Piedone la o dezbatere electorală. Răspunsul ironic al Primarului Capitalei după ce AUR l-a amenințat cu plângerea penală
Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a declarat joi, 25 aprilie, că aşteaptă de la contracandidatul său Cristian Popescu Piedone un răspuns în ce priveşte participarea la o dezbatere...
Ciolacu anunță că întrerupe orice comunicare cu Piedone: "Îi urez succes"
Marcel Ciolacu a tăiat orice cale de comunicare cu Cristian Popescu Piedone. Președintele PSD a declarat joi, 25 aprilie, că nu va mai exista niciun dialog și nicio ofertă pentru Piedone....
#Petrolul Vaslui Cupa Romaniei, #rezultate Cupa Romaniei, #Petrolul Cupa Romaniei , #stiri Cupa Romaniei