Dinamo invinge Craiova la penaltiuri si merge in semifinalele Cupei

Miercuri, 10 Noiembrie 2010, ora 23:16
6604 citiri

Dinamo a reusit sa se califice in semifinalele Cupei Romaniei dupa ce a trecut greu, in sferturi, de Universitatea Craiova. "Cainii" s-au impus dupa executarea loviturilor de la 11 metri, cu 3-1, scorul fiind egal la finalul celor 120 de minute de joc, 1-1.

Intalnirea de pe "Stefan cel Mare" a inceput pe ritmurile imnului Craiovei, aplaudat de fani in onoarea lui Adrian Paunescu. Dupa cateva minute de tatonare, Alexe si Liviu Ganea il incearca pe Stanca, insa scorul ramane egal.

Usor, oltenii au iesit si ei la jos si, dupa o ocazie importanta ratata de Dorel Stoica, Dina a deschis scorul in minutul 31, reluand in plasa o pasa buna a lui Mihai Costea. Pana la pauza, demna de remarcat a mai fost doar disputa verbala dintre Andone si arbitrul Robert Dumitru.

La pauza, "Falcosul" a mutat bine, trimitandu-l in teren pe veteranul Catalin Munteanu in locul lui Alexe. Munteanu avea sa fie cel care a adus egalarea, cu o superba lovitura de cap, dupa ce in prealabil Marius Niculae lovise bara portii lui Stanca.

Imediat dupa gol, Craiova a ramas in 10 jucatori, Spase Dilevski fiind eliminat pentru doua cartonase galbene. Nici 10 minute mai tarziu, dinamovistul Liviu Ganea a fost eliminat la randul sau, dupa ce oltenii au protestat cu tot staff-ul tehnic si cu banca de rezerve. In continuare, jocul a fost destul de agreabil, desi era clar ca toata lumea astepta prelungirile.

In prima repriza suplimentara Craiova a fost vioara intai, insa au lipsit ocaziile mari de poarta. In cea de-a doua, Dinamo a fost mai insistenta si Cristea a trecut in doua randuri pe langa gol, insa si Mihai Costea a ratat incredibil, din 16 metri. Dina si-a batut joc de ultima ocazie, inainte ca arbitrul Robert Dumitru sa fluiere finalul.

Loviturile de la 11 metri au fost la discretia gazdelor din Bucuresti, pustii Craiovei ratand primele 3 penaltiuri si trimitand pe Dinamo in semifinale. Scor final, Dinamo - Craiova 1-1, 3-1 dupa executarea loviturilor de la 11 metri.

Meciul dintre Dinamo si Stiinta a fost transmis in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

- Costea rateaza, Dinamo merge in semifinale!

- Stanca apara sutul lui Bordeanu!

- Ologu inscrie!

- Adrian Cristea transforma si el!

- Barboianu trage in transversala !!!

- Catalin Munteanu inscrie!

- Gaman rateaza pentru Craiova !!!

- Andrei Cristea transforma primul penalti!

FINAL DE MECI, URMEAZA PENALTIURILE !!!

Min.119 Dina scapa spre poarta lui Dolha, insa suteaza pe langa.

Min.118 Torje suteaza dintr-un unghi aproape imposibil, Stanca boxeaza.

Min.115 Toata lumea asteapta penaltiurile.

Min.112 Costea depaseste defensiva dinamovista, insa sutul sau se duce putin pe langa poarta.

Min.110 Cristea incearca un lob, Stanca respinge in corner.

Min.108 Andrei Cristea il ridiculizeaza pe Lopes, dar sutul este respins bine de Stanca.

A INCEPUT A DOUA REPRIZA DE PRELUNGIRI.

________________________

FINALUL PRIMEI REPRIZE DE PRELUNGIRI.

Schimbare Craiova: David Lopez intra in locul lui Gargorov.

Min.101 Stanca iese bine din poarta si retine din fata lui Torje.

Min.101 Stanca retine sutul lui Kone.

Min.100 Craiova pare a fi mai proaspata in aceste prelungiri

Min.97 Jocul sufera, se observa ca jucatorii sunt obositi.

Min.94 Barboianu e lansat in banda stanga, centrarea acestuia e respinsa in corner de Kone.

A inceput prima repriza a prelungirilor. Scorul este egal, 1-1, si ambele formatii au cate un jucator eliminat.

______________

FINALUL PRIMELOR 90 DE MINUTE. URMEAZA PRELUNGIRI!

Dubla schimbare Craiova: Ies Wobay siPrepelita si intra Firtulescu si Ologu.

Min.89 Torje ia o actiune pe cont propriu si centreaza, insa Stanca intervine bine.

Min.86 Catalin Munteanu trimite peste poarta din marginea careului Craiovei.

INFO: Meciul a fost intrerupt in ultimele minute, oltenii protestand vehement pentru ca arbitrul il iertase initial pe dinamovist de eliminare.

Min.79 ELIMINARE DINAMO! Liviu Ganea vede si el al doilea galben dupa un fault la Barboianu.

Min.77 Prepelita centreaza pentru Wobay, dar acesta nu reuseste sa reia periculos.

Min.73 Dina este lansat din nou excelent de Costea, insa Dolha intervine superb.

Schimbare Dinamo: Kone intra in locul lui Margaritescu.

Min.71 ELIMINARE CRAIOVA ! Dilevski vede al doilea galben dupa un fault la Ganea si este eliminat!

Min.67 GOOOL DINAMO !!! Torje centreaza bine iar Catalin Munteanu reia imparabil cu capul din interiorul careului!

Schimbare Dinamo: Andrei Cristea intra in locul lui Marius Niculae.

Min.63 Moti este avertizat cu cartonas galben.

Min.62 Torje patrunde bine, centreaza in interiorul careului, Cristea reia bine iar Stanca scoate fantastic de sub transversala!

Min.60 Dinamo intensifica presiunea, Craiova inca rezista.

Min.58 Dilevski primeste cartonasul galben.

Min.57 Prepelita suteaza de la distanta, Dolha respinge in lateral.

Min.54 BARA DINAMO !!! Niculae suteaza violent, din interiorul careului, dar balonul izbeste bara!

Min.53 Niculae paseaza bine pentru Torje, insa acesta din urma rateaza voleul.

Min.48 Dinamo nu se avanta in atac in debutul rundei secunde.

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA

_______________________

Schimbare Dinamo: Catalin Munteanu intra in locul lui Alexe.

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.43 Cristea cade in careu in duel cu Barboianu si cere penalti, arbitrul da doar corner.

Min.42 Dilevski suteaza aproape de bara portii lui Dolha.

INFO: Andone are un schimb mai dur de replici cu arbitrul Robert Dumitru.

Min.37 Oltenii domina jocul in aceste minute, Dinamo nu reuseste sa mai ameninte poarta lui Stanca.

Min.31 GOOOL CRAIOVA !!! Mihai Costea il gaseste excelent pe Dina iar acesta deschide scorul!!!

Min.29 Wobay patrunde bine si suteaza de la 30 de metri. Dolha retine.

Min.26 Dina centreaza bine iar Dorel Stoica se inalta liber in mijlocul careului dinamovist, insa trimite pe langa poarta.

Min.24 Liviu Ganea evita jocul la off-side al oltenilor, insa Gaman intervine excelent si indeparteaza pericolul.

Min.17 Torje primeste un cartonas galben.

Min.15 Liviu Ganea rateaza cea mai mare ocazie a meciului, el trimitand cu capul direct in Stanca, desi era singur in careul Craiovei.

Min.10 Stanca scoate foarte bine un sut trimis de Alexe, Niculae recupereaza, dar cade in duel cu un adversar cersind un penalti.

Min.7 Barboianu recupereaza un balon, insa sutul sau trece la mare distanta de poarta lui Dolha.

Min.3 Craiova pare ceva mai ofensiva in acest debut de meci.

INFO: Fanii olteni nu au intrat inca pe stadion, ei fiind retinuti de fortele de ordine la porti.

Min.1 A inceput meciul !!!

DINAMO: Dolha - Bordeanu, Moti, Grigore, Diabate - Torje, Margaritescu, Ad. Cristea, Alexe - M. Niculae, L. Ganea.

Rezerve: Naumovski, O. Rubio, D. Kone, Cat. Munteanu, An. Cristea, Garat.

Antrenor: Ioan Andone.

CRAIOVA: Stanca - Dananae, Gaman, D. Stoica, Barboianu - Dilevski - Wobay, Prepelita, Gargorov, M. Costea - Dina.

Rezerve: Hotoboc, D. Lopes, Ologu, Fl. Costea, Firtulescu, Al. Piturca, Buleica.

Antrenor: Victor Piturca.

Arbitru: Robert Dumitru (Brasov)

Asistenti: Cristi Nica (Ploiesti), Eduard Dumitrescu (Pitesti)

Liderul PSD îi răspunde lui Clotilde Armand: ”Să-și ia un avocat bun”
Premierul Marcel Ciolacu a reacţionat joi, 25 aprilie, la declaraţiile primarului Sectorului 1, Clotilde Armand, transmiţându-i acesteia să îşi ia un avocat bun pentru că ”a încălcat...
Nicușor Dan îl provoacă pe Piedone la o dezbatere electorală. Răspunsul ironic al Primarului Capitalei după ce AUR l-a amenințat cu plângerea penală
Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a declarat joi, 25 aprilie, că aşteaptă de la contracandidatul său Cristian Popescu Piedone un răspuns în ce priveşte participarea la o dezbatere...
#Dinamo elimina Craiova Cupa, #Dinamo Craiova penaltiuri, #Craiova eliminata Cupa Dinamo, #Dinamo Craiova Cupa Romaniei , #finala