Din Liga 2 in finala Cupei Romaniei: Hermannstadt invinge Mediasul si va juca pentru trofeu!

Joi, 10 Mai 2018, ora 21:53
6663 citiri

Divizionara secunda FC Hermannstadt s-a calificat in finala Cupei Romaniei in stil de mare echipa, cu dubla victorie in fata celor de la Gaz Metan Medias.

Dupa 1-0 in meciul tur, de la Sibiu, cei de la Hermannstadt au reusit sa se impuna si in deplasare cu un spectaculos 3-2.

Gazdele au deschis scorul la Medias inca din minutul 6, atunci cand Sergiu Popovici a punctat cu un sut frumos, fara preluare, din interiorul careului, situatia "la general" devenind egala.

Sibienii au egalat insa rapid, Blanaru reusind sa marcheze dupa ce a tasnit de la limita offside-ului, l-a driblat din preluare pe portar si a trimis balonul in plasa.

Petrisor Petrescu a facut 2-1 pentru Hermannstadt in minutul 28, atunci cand a driblat frumos doi adversari si a inscris cu un sut superb de la marginea careului. Trei minute mai tarziu, Sarghi devia nefericit un balon in propria poarta si soarta calificarii parea jucata.

Caiado a reaprins sperantele gazdelor cu reusita din minutul 78, insa a fost prea putin si prea tarziu pentru ca Mediasul sa emita pretenii.

FC Hermannstadt, locul 2 din clasamentul Ligii 2, va juca astfel in finala Cupei Romaniei contra celor de la Universitatea Craiova.

Gaz Metan - Hermannstadt 2-3

Au marcat: Popovici '6, Caiado '78/ Blanaru '11, Petrescu '28, Sarghi '31

ECHIPELE DE START

Gaz Metan: Plesca - Cretu, Fytanidis, Constantin, Busu - L. Cristea, Popovici, Olaru, Chamed, Ely Fernandes - Rondon.

Antrenor: Cristi Pustai

Hermannstadt: Cabuz - Coman, Stoica, Crisan, Tatar - Boboc, Dilbea - Hergheligiu, Rusu, Petrescu - Blanaru.

Antrenor: Alexandru Pelic

Președintele PMP: Declinul PSD-PNL a început cu "decizia ridicolă de a-şi anunţa înfrângerea în Bucureşti” înainte de începerea campaniei
Preşedintele PMP, Eugen Tomac, consideră că decizia coaliţiei PSD-PNL de a avea candidaţi separaţi la Primăria Capitalei reprezintă începutul „marii prăbuşiri a partidului unic”,...
Ludovic Orban: „O veste bună în acest spectacol grotesc al comasaţilor: Nicuşor Dan va câştiga un nou mandat la Primăria Capitalei”
Ludovic Orban, preşedintele Forţa Dreptei, afirmă, după decizia coaliţiei de a-l retrage pe medicul Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei, că se vede totuşi şi o veste...