Petrolul si Astra au remizat in semifinalele Cupei Romaniei

Miercuri, 26 Martie 2014, ora 22:25
6309 citiri

Petrolul Ploiesti si Astra Giurgiu au terminat la egalitate, scor 0-0, in mansa tur a semifinalelor Cupei Romaniei.

Pe un stadion "Ilie Oana" aproape plin Astra a fost echipa care a dominat in primele minute. N-au fost insa ocazii cu adevarat periculoase la poarta lui Pecanha.

In minutul 23 Tamuz putea deschide scorul, insa sutul sau de la marginea careului mare a trecut putin peste transversala portii lui Lung junior.

Catre finalul primei reprize, gazdele au incercat sa preseze mai mult in jumatatea adversa, insa n-au mai fost ocazii periculoase.

Partea secunda a inceput cu oaspetii avand din nou posesia si initiativa, dar Razvan Lucescu a mutat rapid, facand cele trei schimbari in decurs de un sfert de ora.

Au urmat cateva minute bune de posesie a gazdelor, insa finalul a apartinut tot giurgiuvenilor, mai proaspeti in ultimele minute.

Constantin Budescu, pentru oaspeti, si Felipe Teixeira, pentru "lupi", au irosit cele mai mari ocazii in ultimele 10 minute ale meciului.

Rezultatul de la Ploiesti inseamna ca finalista Cupei Romaniei se va decide pe terenul Astrei, la Giurgiu, in mansa retur.

Intalnirea dintre Petrolul si Astra a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+4 FINAL DE MECI!!!

Min.88 Cartonas galben pentru Hoban.

Min.87 Teixeira incearca un sut de la 20 de metri, dar trimite pe langa poarta lui Lung.

Min.85 Budescu executa bine o lovitura libera, Pecanha scoate in corner.

Min.80 Ultima schimbare pentru giurgiuveni: Enache intra in locul De Amorim.

Min.78 Schimbare Astra: Bukari intra in locul lui Yazalde.

Min.76 Gafeaza defensiva Astrei, insa atacantii Petrolului nu reusesc sa trimita balonul in plasa.

Min.75 Cartonas galben pentru Beta.

Min.72 Schimbare si la Astra: Budescu intra in locul lui Seto.

Min.70 Ultima schimbare la Petrolul: Zicu intra in locul lui Priso.

Min.67 Ocazie mare pentru gazde, insa Lung junior respinge bine.

Min.65 Walter Fernandez incearca un sut de la 20 de metri, Lung este la post si retine.

Min.60 Schimbare Petrolul: Walter Fernandez intra in locul lui De Lucas.

Min.58 Cartonas galben pentru De Lucas.

Min.57 Cartonas galben pentru Yahaya.

Min.56 Schimbare Petrolul: Camara intra in locul lui Tamuz.

Min.53 Laban incearca o angajare in careul "lupilor", insa Pecanha retine fara probleme balonul.

Min.49 Si aceasta repriza a doua incepe cu Astra avand posesia si initiativa.

Min.46 INCEPE REPRIZA SECUNDA!!!

___________________

Min.45+1 FINALUL PRIMEI REPRIZE!!!

Min.40 Incearca gazdele sa forteze golul in ultimele minute.

Min.34 Joc ceva mai echilibrat in aceste momente.

Min.27 Centrare buna a lui Laban reluata de Ben Youssef peste transversala.

Min.23 Suteaza Tamuz de la marginea careului Astrei, insa trimite putin peste poarta.

Min.17 De Amorim patrunde bine in banda stanga, dribleaza un adversar, dar suteaza peste poarta!

Min.13 Contraatac al giurgiuvenilor, dar Geraldo respinge foarte bine centrarea lui Matel.

Min.8 Posesie pentru oaspeti in aceste minute. "Lupii" incearca un pressing in jumatatea adversa.

Min.4 Suteaza Laban de la distanta, putin pe langa poarta.

Min.3 Albin cade in careul Astrei in duel cu Morais, dar nu primeste penaltiul.

Min.1 Incepe meciul de la Ploiesti!

INFO: Partida va putea fi urmarita la televizor pe postul ProTV.

ECHIPELE

Petrolul: Pecanha - Beta, Manasse, Geraldo, Guilherme - Hoban, De Lucas - Priso, Teixeira, Albin - Tamuz

Rezerve: Bornescu, Mustivar, Walter Fernandez, Camara, Zicu, Achim, Romario

Antrenor: Razvan Lucescu

Astra: Lung jr - Matel, Gaman, Ben Youssef, Morais - Yahaya, Takayuki, Laban - Yoda, Yazalde, De Amorim

Rezerve: Gavrilas, Papp, Budescu, Cristescu, Enache, Bukari, St. Popescu

Antrenor: Florin Marin

Dan Tănasă, candidatul AUR la Primăria Brașov: ”Braşovenii nu mai sunt nevoiţi să aleagă răul cel mai mic”
Alianţa pentru Unirea Românilor, filiala Braşov, a prezentat, vineri, candidatul pentru funcţia de primar al Municipiului Braşov în persoana deputatului Dan Tanasă. Acesta a declarat...
Premierul Ciolacu, alături de tinerii blocaţi pe aeroportul din Dubai: ”Zâmbetele lor mi-au dat energie cât toate cafelele băute în ultimele zile” FOTO
Marcel Ciolacu, premierul României a postat imagini din aeronava oficială cu care revine în ţară, alături de grupul de tineri blocaţi pe aeroportul din Dubai, el afirmând că zâmbetele lor...
#Petrolul Astra Cupa, #Cupa Romaniei meciuri, #Petrolul Astra rezultat , #rezultate