Cupa Romaniei: Dinamo, eliminata rusinos de o echipa din Liga a 3-a

Joi, 01 Noiembrie 2018, ora 21:48
13448 citiri

Dinamo a fost eliminata din Cupa Romaniei in optimile de finala de o echipa din Liga a 3-a, Csikszereda.

Echipa lui Mircea Rednic a pierdut la loviturile de departajare cu 6-5, dupa ce in timpul regulamentar scorul a fost 3-3.

Dupa o prima repriza in care gazdele au avut singura ocazie de a marca, iar Dinamo nu a jucat nimic, lucrurile au luat o turnura neasteptata in partea secunda.

Ciucanii au facut 2-0 rapid, dupa reusitele lui Majzik, din minutul 48, si Magyari, din minutul 52, iar Dinamo era in corzi.

Formatia lui Mircea Rednic a fost salvata insa de doua suturi de la distanta trimise de Dan Nistor, in minutele 54 si 60.

Finalul de meci a fost incins, cu ocazii la ambele porti, dar in cele din urma s-a ajuns in prelungiri.

In cele din urma, Dinamo a reusit treaca in avantaj dupa o reusita din minutul 106 a lui Neicutescu, dar gazdele au egalat prin Berde in minutul 115, astfel ca jocul s-a decis la loviturile de departare.

La penaltiuri, portarul dinamovist Mutiu a aparat patru executii, insa colegii sai au executat lamentabil si Dinamo a fost eliminata din Cupa Romaniei.

Finalul a oferit si un moment halucinant. Dinamovistul Delorge a ratat penaltiul decisiv, iar gazdele au sarbatorit calificarea, insa dupa cateva minute arbitrul a decis repetarea loviturii, pe motiv ca portarul a parasit linia portii. S-a repetat asadar penaltiul, dar Delorge a mai ratat o data si Ciucul ajunge in sferturile de finala.

S-au mai calificat in sferturile de finala CFR Cluj, Sepsi OSK, Astra Giurgiu, Hermannstadt, U Craiova si Viitorul Constanta.

C.S.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...