CFR Cluj invinge Dinamo la penaltiuri si castiga Cupa Romaniei

Miercuri, 18 Mai 2016, ora 00:22
22036 citiri

CFR Cluj a castigat Cupa Romaniei dupa ce a invins Dinamo la loviturile de departajare, scor 7-6 (2-2 in timpul regulamentar).

Gruparea pregatita de Antonio Conceicao s-a impus dramatic, dupa ce mijlocasul Dorin Rotariu a ratat ultima lovitura de pedeapsa a dinamovistilor, iar Juan Carlos a marcat la ultima executie.

Baietii lui Mircea Rednic au inceput in forta si au reusit sa deschida scorul inca din minutul 23, dupa un penalti acordat ca urmare a unui fault comis de Andrei Muresan asupra lui Gnohere.

Varful lui Dinamo a fost si cel care a pus mingea la punctul cu var, de unde a marcat pentru 1-0.

CFR a incercat sa dea o replica dupa primirea golului, dar Dinamo a mai punctat o data, in minutul 35, prin Bicfalvi, cu o lovitura de cap.

Ardelenii au revenit insa mult mai montati de la vestiare, iar la trei minute dupa pauza Juan Carlos a punctat superb, cu un sut la care Cerniauskas nu a avut reactie.

Minutul 62 a adus o alta mare sansa pentru CFR Cluj, insa sutul lui Camora din lovitura libera a izbit transversala.

Ardelenii s-au aruncat in atac pe final, iar Cristian Lopez a reusit sa duca meciul in prelungiri cu un gol superb, marcat cu capul, in minutul 89.

Dinamo a fost mai periculoasa in prelungiri, avand si o bara prin Vali Lazar, insa finala s-a decis in cele din urma la loviturile de departajare.

Aici, singurul jucator din cei zece executanti ce au ratat a fost Dorin Rotariu, al carui sut a fost aparat de Traian Marc.

DINAMO - CFR CLUJ 6-7 dupa penaltiuri (2-2 in timpul regulamentar)

Scorul la Penaltiuri: 4-5

JUAN CARLOS RUIZ INSCRIE SI CFR CLUJ CASTIGA CUPA ROMANIEI!!!

Rotariu rateaza!!! Marc apara sutul trimis langa bara!!!

Petrucii suteaza impecabil langa bara si egaleaza pentru CFR la patru.

Vali Lazar inscrie fara emotii pentru Dinamo.

Beleck inscrie spre vinclu si egaleaza la trei.

Anton inscrie cu un sut puternic pentru Dinamo.

Tiago Lopez inscrie si egaleaza pentru CFR.

Gnohere inscrie fara emotii pentru Dinamo.

Cristian Lopez executa perfect si egaleaza pentru CFR Cluj.

Eric Bicfalvi inscrie din penalti pentru Dinamo

120 - Se termina si a doua repriza! Urmeaza loviturile de departajare!

119 - Marc trimite cu capul pe langa poarta din opt metri!

117 - Ce ocazie!!! Lazar patrunde bine in careu, dar suteaza in bara!!

109 - Ce ocazie! Nedelcearu primeste intr-o pozitie ideala in careu, dar trage in portar!

106 - Se reia jocul.

105 - Se incheie prima repriza de prelungiri.

103 - Actiune frumoasa de atac a lui Dinamo, insa Larie respinge o centrare din partea stanga.

98 - Dinamo are o posesie covarsitoare in prelungiri.

92 - Anton trage din afara careului in bratele portarului.

90 - Incepe prima repriza de prelungiri.

90+5 - Finalul timpului regulamentar! Urmeaza doua reprize de prelungiri de cate 15 minute!

90 - Ce ocazie!!! Rotariu suteaza milimetric pe langa poarta de la 25 de metri!

89 - GOL CFR CLUJ! Cristian Lopez inscrie cu o lovitura superba de cap trimisa langa bara!!!

83 - Nedelcearu intra in locul lui Palici la Dinamo.

81 - CFR Cluj domina teritorial, dar nu reuseste sa puna in pericol poarta lui Cerniauskas.

80 - Vitor Bruno intra in locul lui Nouvier la CFR Cluj.

79 - Nouvier vede cartonasul galben.

78 - Dinamo cere penalti dupa o intrare asupra lui Lazar, jocul continua.

75 - Lazar intra in locul lui Romario la Dinamo.

72 - Andrei Marc intra in locul lui Hanca la Dinamo.

70 - Tiago Lopes vede cartonasul galben.

69 - Conflict aprins pe teren! Jucatorii si oficialii celor doua echipe se iau la harta. "Sarim, sarim si va macelarim!", striga suporterii.

67 - Romario vede cartonasul galben dupa un cot in figura lui Tiago Lopes.

66 - Contraatac periculos al lui CFR Cluj, centrare buna din partea dreapta, dar defensiva lui Dinamo reuseste sa respinga.

62 - Ce ocazie!!! Camora suteaza in bara transversala din lovitura libera de la 20 de metri, pozitie centrala!

59 - Beleck intra la CFR Cluj in locul lui Bud.

54 - GOL ANULAT DINAMO! Gnohere marcheaza dar reusita e anulata corect pentru ofsaid.

53 - Rotariu suteaza din afara careului dupa o gafa in defensiva ardelenilor, dar mingea este respinsa din fata portii de Marc.

48 - GOL CFR CLUJ! Juan Carlos marcheaza cu un sut frumos din marginea careului!

46 - Se reia jocul!

46 - Cristian intra in locul lui Gomelt la CFR Cluj.

45+1 - Pauza!

43 - Cerniauskas scoate cu greu de sub bara la un sut din afara careului al lui Juan Carlos.

39 - Petrucci suteaza surprinzator din afara careului, Cerniauskas respinge cu greu.

35 - GOL DINAMO! Centrare perfecta din partea stanga, Bicfalvi pune bine capul si face 2-0!!!

30 - CFR Cluj s-a instalat in jumatatea adversa dupa primirea golului.

23 - GOL DINAMO! Gnohere inscrie fara emotii din penalti!

22 - Penalti pentru Dinamo la semnalizarea aditionalului Alexandru Tudor, dupa o intrare a lui Muresan asupra lui Gnohere! Pare decizia corecta.

18 - Ce ocazie!!! Cerniauskas iese pe sub centrare, dar Bud nu reuseste sa trimita balonul in poarta ramasa goala.

14 - Jocul este intrerupt timp de 1 minut in memoria lui Patrick Ekeng.

Imagini superbe pe National Arena: Cum si-au luat dinamovistii ramas bun de la Patrick Ekeng (Foto)

10 - Ce sansa! Anton trage putin pe langa poarta de la 22 de metri.

3 - Cristi Bud suteaza din afara careului in bratele lui Cerniauskas.

1 - A inceput partida!

21:33 - Se tine un moment de reculegere in memoria lui Patrick Ekeng.

Info: Meciul incepe la ora 21:30.

Dinamo: Cerniauskas - Hanca, Puljic, Mevlja, St. Filip - Anton, Palic - Rotariu, Bicfalvi, Romario - Gnohere

CFR Cluj: T. Marc - Tiago Lopes, Larie, Muresan, Camora - Petrucci, Gomelt - Jakolis, Juan Ruiz, Nouvier, Bud.

Partida se desfasoara pe National Arena din Capitala.

Meciul poate fi urmarit la TV pe posturile ProTV, Digi Sport 1 si Dolce Sport 1.

Din ce destinații vin primele avioane în România imediat după intrarea în „Air Schengen”. Pasagerii nu vor mai face controalele la frontieră
Primele zboruri din spaţiul Schengen care vor ateriza duminică pe aeroportul Henri Coandă vor fi cele care vin de la Paris, Viena, Hamburg, Roma, Zurich, Munchen, Amsterdam şi Geneva,...
Ciolacu anunță plafonări ”oriunde există speculă”. Energie și gaze, RCA și dobânzi, deja pe listă
Schema de plafonare și compensare la gaze și energie electrică se prelungește încă un an, urmând ca din aprilie 2025 să se revină treptat, timp de un an, la piața liberă, potrivit unei...
#Dinamo CFR Cluj, #Dinamo CFR Cluj LIVE, #Dinamo CFR Cluj direct, #televizare Dinamo CFR Cluj, #Dinamo CFR Cluj Cupa Romaniei , #meciuri