Cupa Mondiala 2018: Franta se califica in semifinale dupa o victorie clara cu Uruguay

Vineri, 06 Iulie 2018, ora 18:52
14842 citiri

Franta este prima semifinalista a Cupei Mondiale din acest an, reprezentativa pregatita de Didier Deschamps obtinand o victorie facita in "sfertul" cu Uruguay.

2-0 a fost scorul partidei dominata cu autoritate de europeni, una in care sud-americanii au avut foarte putine sanse de a modifica tabela de marcaj.

Fara golgheterul Cavani, accidentat, uruguayenii au inceput curajos, insa entuziasmul lor a fost domolit de francezi cu un pressing agresiv.

Reprezentativa "Hexagonului" a deschis scorul in finalul primei reprize, Varane reluand excelent in plasa, cu capul, centrarea lui Griezmann la primul sut pe poarta din meci!

Cu un minut inainte de pauza Uruguayul a avut sansa egalarii, insa Lloris a intervenit fenomenal la un balon trimis de Caceres si a evitat golul.

Iar daca portarul francez a impresionat, cel uruguayan s-a facut de ras, Muslera incasand un gol incredibil in minutul 62, atunci cand a scapat printre degete balonul sutat de Griezmann, omul meciului.

Franta invinge fara probleme un Uruguay lipsit de cel mai periculos om din atac si se califica in semifinala, acolo unde asteapta invingatoarea derbiului dintre Belgia si Brazilia.

Desfasurarea meciului:

Min.90+5 Finalul partidei! Franta e in semifinale!

Min.90+1 Vom avea cinci minute de prelungiri.

Min.89 Griezmann suteaza din lovitura libera si trimite putin peste transversala!

Min.80 Ne apropiem de final si Uruguayul este incapabil sa pericliteze poarta lui Lloris.

Min.73 Tolisso incearca un sut la vinclu, dar trimite peste!

Min.67 Se isca un meleu dupa ce uruguayenii il acuza pe Mbappe ca simuleaza o accidentare.

Min.64 Sut al lui Rodriguez la o palma de bara portii franceze!

Min.62 GOOOOL Franta! Griezmann suteaza din afara careului, iar Muselera scapa incredibil balonul in plasa!

Min.58 Centrare pe jos a lui Caceres, balonul este respins cu emotii!

Min.55 Jocul curge in favoarea francezilor in aceasta repriza.

Min.50 Cumva surprinzator, francezii sunt cei care insista in ofensiva.

Min.46 Incepe repriza secunda!

__________________

Min.45+2 Finalul primei reprize!

Min.44 Ce ocazie! Lloris intervine incredibil la lovitura de cap a lui Caceres!

Min.42 Nandez suteaza de la distanta, Lloris retine insa lejer.

Min.40 GOOOOL Franta! Varane deschide scorul! Fundasul trimite excelent cu capul, in plasa laterala!

Min.39 Cartonas galben pentru Betancur. Acesta va fi suspendat in semifinale, daca Uruguay se va califica.

Min.35 Mbappe alearga fenomenal in banda, centreaza in fata portii, insa niciun coechipier nu a ajuns macar in careul advers.

Min.29 Ne apropiem de finalul primei jumatati de ora si nu putem spune ca avem o partida foarte buna.

Min.21 Lipsesc in continuare sansele mari de gol, dar ritmul de joc este foarte bun.

Min.15 Mbappe reia cu capul si trimite putin peste transversala! A fost insa un balon "moale", ce nu ar fi pus probleme.

Min.11 Pare ca uruguayenii sunt mai insistenti in aceste prime minute.

Min.7 Pun si francezii ceva presiune in jumatatea de teren adversa.

Min.4 Prima sansa a meciului le apartine sud-americanilor, numai ca acestia nu reusesc sa trimita pe spatiul portii.

Min.1 Incepe partida!

ECHIPELE DE START

Uruguay: Muslera - Caceres, Gimenez, Godin, Laxalt - Nandez, Torreira, Bentancur, Vecino - Suarez, Stuani

Rezerve: Campana, M. Silva, Coates, De Arrascaeta, M. Gomez, M. Pereira, C. Rodriguez, C. Sanchez, G. Silva, Cavani, Urreta, Varela

Antrenor: Oscar Tabarez

Franta: Lloris - Pavard, Varane, Umtiti, L. Hernandez - Pogba, Tolisso, Kante, Griezmann, Giroud - Mbappe

Rezerve: Areola, Mandanda, O. Dembele, Fekir, Kimpembe, Lemar, B. Mendy, N'Zonzi, A. Rami, D. Sidibe, Thauvin

Antrenor: Didier Deschamps

Arbitru: Nestor Pitana (Argentina)

INFO: In optimi, Franta a eliminat Argentina lui Messi, in timp ce Uruguay a trecut de Portugalia lui Cristiano Ronaldo.

Primul Congres Forţa Dreptei. Formaţiunea îşi alege conducerea naţională şi îşi prezintă candidaţii
Primul Congres al Forţa Dreptei este organizat, sâmbătă, la Palatul Parlamentului, formaţiunea urmând să îşi aleagă conducerea naţională şi să îşi prezinte candidaţii la alegerile...
Cine câștigă Primăria Capitalei, potrivit celui mai recent sondaj. Candidatul PSD+PNL, la pământ. Prezența la vot, în creștere
România se pregătește de alegeri. Europarlamentarele vor avea loc în aceeași zi cu localele. ARA Public Opinion a realizat o cercetare sociologică în legătură cu evenimentele ce vor avea...
#Uruguay Franta Cupa Mondiala, #Uruguay Franta live, #Cupa Mondiala meciuri rezultate , #stiri Cupa Mondiala 2018