Cupa Mondiala 2018: Croatia e in semifinale dupa ce elimina Rusia la penaltiuri

Sambata, 07 Iulie 2018, ora 23:52
24584 citiri

Croatia este a patra si ultima semifinalista a Mondialului din 2018, formatia lui Zlatko Dalic obtinand biletele pentru penultimul act dupa un meci de vis cu gazda Rusia.

1-1 a fost scorul la finalul timpului regulamentar, 2-2 a fost scorul dupa prelungiri si 3-2 pentru croati dupa penaltiuri.

Debutul de meci a fost destul de echilibrat. Rusii au inceput mai bine, insa croatii au reusit sa ii puna la respect relativ repede cu o posesie prelungita. Au lipsit insa ocaziile importante la cele doua parti si parea ca ne indreptam spre o partida destul de plictisitoare.

Ne-a contrazis Cheryshev, care a deschis scorul in minutul 31 cu un sut superb, din afara careului, care l-a lasat fara replica pe Subasic.

Kramaric a restabilit egalitatea inainte de pauza, punand bine capul la centrarea lui Mandzukic, astfel ca scorul la pauza a fost 1-1.

Dupa o repriza secunda fara goluri, dar in care croatii au luat la tinta bara, am intrat in prelungiri, acolo unde Vida a lovit primul in minutul 101 si soarta calificarii parea jucata.

Mario Fernandes, brazilianul naturalizat de rusi, a egalat totusi cu cinci minute inainte de final si a trimis partida la loteria penaltiurilor.

Rusii au ratat prin Smolov, cu o "scarita" ratata complet, si Fernandez - sut puternic pe langa poarta - iar Rakitic a marcat golul calificarii Croatiei in semifinale, acolo unde asteapta deja Anglia.

Penaltiuri Rusia - Croatia 3-4

GOOOOOL CROATIA! Rakitic duce Croatia in semifinale!

GOL Rusia! Kuziaev marcheaza!

GOL Croatia! Inscrie Vida!

GOL Rusia! Ignashevich inscrie!

GOL Croatia! Akinfeev scoate in bara, dar mingea intra in plasa!

RATARE Rusia! Fernandez trimite pe langa poarta!

RATARE Croatia! Akinfeev apara sutul lui Kovacic!

GOL Rusia! Dzagoev inscrie!

GOL Croatia! Brozovic inscrie!

RATARE Rusia! Subasic apara "scarita" lui Smolov!

Desfasurarea meciului:

Min.120+1 Final! Vom avea penaltiuri!

Min.119 Subasic retine bine un sut de la distanta.

Min.115 GOOOOL Rusia! Fernandez inscrie cu o lovitura de cap!

Min.112 Subasic retine bine sutul lui Kuziaev.

Min.111 Rebic suteaza slab din pozitie buna si Akinfeev retine.

Min.110 Rusii mai au zece minute pentru a marca.

Min.106 Incepe a doua repriza a prelungirilor.

___________________

Min.105+3 Finalul primei reprize de prelungiri.

Min.105+2 Subasic se resimte dupa ce este busculat in careul mic.

Min.101 GOOOOOL Croatia! Vida reia cu capul si duce Croatia aproape de semifinale!

Min.97 Corluka intra in locul lui Vrsaljko, care nu mai poate continua.

Min.94 Vrsaljko acuza probleme musculare si primeste ingrijiri medicale.

Min.91 Incepe prima repriza a prelungirilor.

______________

Min.90+5 Finalul timpului regulamentar. Urmeaza doua reprize de prelungiri.

Min.90+1 Isi revine Subasic.

Min.89 Portarul Subasic se accidenteaza incercand sa preia un balon usor. Pare ca este vorba despre o intindere.

Min.82 Se pare ca ne pregatim de prelungiri.

Min.75 Rusii lasa impresia ca vor sa ajunga in prelungiri.

Min.68 Ataca in continuare croatii, care par mai pregatiti sa riste pentru victorie.

Min.60 BARA CROATIA! Perisic suteaza dupa un atac prelungit al croatilor, insa balonul izbeste bara!

Min.51 Kramaric reia din "foarfeca", dar trimite slab si Akinfeev retine.

Min.49 Croatii sunt mai activi in acest debut de parte secunda.

Min.46 Incepe repriza secunda!

_____________

Min.45+2 Finalul primei reprize!

Min.44 Ne apropiem de pauza.

Min.40 GOOOOOL Croatia! Kramaric pune foarte bine capul la centrarea lui Mandzukic si egaleaza!

Min.38 Incearca sa profite rusii de degringolada din jocul croatilor.

Min.35 Galben pentru Lovren.

Min.31 GOOOOOOL Rusia! Cheryshev inscrie cu un sut superb, dintre doi adversari!

Min.28 Perisic trimite un balon pe langa poarta rusilor.

Min.25 In continuare avem un meci lipsit de ocazii.

Min.18 Posesie prelungita pentru croati, care nu ameninta insa buturile portii lui Akinfeev.

Min.13 Irosesc rusii un contraatac periculos.

Min.6 Akinfeev reuseste sa scoata in corner o centrare pe jos!

Min.4 Incep curajos rusii aceasta partida!

Min.1 Incepe partida!

ECHIPELE DE START

Rusia: Akinfeev - Fernandes, Kutepov, Ignashevich, Kudriashov - Zobnin, Kuziaev - Samedov, Golovin, Cheryshev - Dzuba

Rezerve: Lunev, Gabulov, Erokhin, Smolnikov, Zhirkov, An. Miranchuk, Al. Miranchuk, Granat, Lunev, Smolov, Dzagoev, Gazinskii, Semenov

Croatia: Subasic - Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinic - Rakitic, Modric - Rebic, Kramaric, Perisic - Mandzukic

Rezerve: Livakovic, Kalinic, Pivaric, Pjaca, Badelj, N. Kalinic, Caleta-Car, Bradaric, Jedvaj, Brozovic, Kovacic, Corluka

Arbitru: Sandro Ricci (Brazilia)

Moartea unui om politic - pomenirea și lecțiile acesteia. Partea I: de ce trebuie să (ne) criticăm liderii?
Acum la mine e noapte târziu, dar calendaristic ziua de 27 martie a început deja. Când domniile voastre (sau majoritatea) veți citi acest articol (în două părți), peste cea de-a 29-a zi a...
Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
#Rusia Croatia Cupa Mondiala, #Rusia Croatia rezultat, #Cupa Mondiala meciuri rezultate , #meciuri