Romania obtine a doua victorie la rand la Campionatul Mondial de handbal

Duminica, 03 Decembrie 2017, ora 16:27
25849 citiri

Echipa nationala a Romaniei a repurtat a doua victorie la rand la Campionatele Mondiale de handbal din Germania, scor 31-28 in fata fetelor din Slovenia, dupa o partida extrem de dificila avuta in fata echipei care a invins sambata Franta.

Prima repriza a fost la inceput una dominata de Slovenia, care venea dupa meciul minunat cu Franta, vicecampioana olimpica in exercitiu, meci castigat de slovene cu 24-23. Inceputul a fost excelent pentru ex-iugoslave, care au condus pe tabela cu 5-1, dupa goluri prea simple luate de fetele noastre.

Ofensiva s-a trezit insa, incet, dar sigur, iar Neagu si-a aratat pe minut ce trece clasa, ea fiind de departe cea mai buna jucatoare romanca de pe teren.

Din fericire, Romania a reusit sa egaleze la ultima faza a primei reprize, prin evident Cristina Neagu, scorul dupa primele 30 de minute fiind 14-14, dupa cateva momente de atac foarte bune ale fetelor conduse de pe banca de Ambros Martin.

Comparativ cu primul mitan, repriza secunda, debutul acesteia in special, le-a apartinut fetelor noastre, care au condus pentru prima data in meci dupa golul lui Pintea din minutul 31.

Romancele au ajuns si la 18-16, dar au fost rapid reduse la tacere de slovene, care prin 3 goluri la rand au luat apoi din nou conducerea pe tabela.

Echipa noastra si-a revenit insa din nou din pumni si a inceput usor-usor sa faca un meci fara greseala in atac, cu aceeasi Cristina Neagu magistrala si ca marcatoare, dar si ca pasatoare.

De altfel, Neagu a fost cea mai buna marcatoare romanca de pe teren, cu 11 goluri, ea fiind factorul principal al unei victorii care a venit pana la urma cu scorul de 31-28.

De remarcat evolutia excelenta a Elizei Buceschi, care a intrat dupa pauza si a marcat 5 goluri extrem de utile pentru noi.

Iata toate marcatoarele zilei pentru Romania: Neagu 11, Elisei 4, Pintea 6, Udristoiu 4, Geiger 1, Buceschi 5.

Romania incepe perfect acest Campionat Mondial, cu 2 victorii in 2 meciuri, 29-17 cu Paraguay si 31-28 cu Slovenia. Urmeaza pentru noi partida de marti seara cu Spania, de la ora 21.30, LIVE si ea pe Ziare.com.

Pana atunci insa, duminica se vor juca si celelalte doua meciuri din faza 2 a Grupei A, Angola - Franta de la ora 19 si Spania - Paraguay de la 21.30.

Desfasurarea intalnirii:

Pintea incheie cu gol aceasta partida, 31-28 si fetele noastre castiga al doilea meci la rand la acest Mondial!

Min.59: Udristoiu marcheaza golul decisiv al victoriei!

Min.59: Time-out Romania, mai este un minut de joc, suntem aproape de o mare victorie si avem atacul.

Min.57: Avem 7 metri si superioritate numerica. Neagu puncteaza si avem 29-27!

Min.55: 28-27, Buceschi a mai facut o faza frumoasa mai devreme.

Min.54: Ramanem cu un gol avans pe tabela, Elisei a punctat de pe extrema stanga.

Min.53: Aneta Udristoiu marcheaza din nou de pe extrema dreapta, un gol important, avem si superioritate numerica acum.

Min.52: Din nou egalitate pe tabela, 25 egal, ne complicam foarte mult pe final.

Min.49: Inca un gol marcat de Buceschi, foarte buna repriza facuta de Eliza.

Min.48: Am avut atacul la 24-22, dar nu ne-am putut desprinde, iar acum Stanko a facut 23-24.

Min.47: Neagu din nou magistrala, sut naprasnic de la 9 metri, avem iarasi 2 goluri avans!

Min.44: Inca un gol Pintea, dupa o pasa pe care nimeni nu a anticipat-o, de la Neagu.

INFO: Ana Gros are si ea 9 goluri marcate, ca si Neagu.

Min.43: Marcheaza si Buceschi de la 9 metri.

Min.42: 21 egal, inca un gol magistral marcat de Cristina Neagu. Luam insa prea usor goluri in aparare!

Min.41: Slovencele egaleaza prin 7 metri, Zamfirescu a fost eliminata de pe teren..

Min.40: Gol minunat din nou Neagu, al 8-lea gol al sau azi.

Min.38: Egal 19 acum, inca un gol marcat de Pintea.

Min.37: Primim doua goluri simple pe contre si este din nou egal, 18-18.

Min.35: Buceschi face rapid dubla, 18-16, avem 2 goluri in plus pe tabela!

Min.34: Se dau goluri rapid, 17-16, Buceschi marcheaza in premiera azi pentru noi.

Min.33: 16-15, Neagu puncteaza din 7 metri.

Min.31: Conducem pentru prima data pe tabela, Pintea marcheaza simplu, 15-14!

Incepe partea secunda!

Pauza la Trier, 14-14 dupa ce Neagu puncteaza pentru a 6-a oara in Germania azi.

Min.29: 14-13 pentru slovence, Ana Gros puncteaza al 8-lea gol al serii..

Min.28: Egalam prin Cristina Neagu, gol perfect de la 9 metri, 13 egal.

Min.27: Si iata ca venim la un gol! 12-13, Crina Pintea pe contra marcheaza splendid.

Min.25: 11-13 si avem atacul acum, putem veni la un gol, a marcat de pe extrem Udristoiu.

Min.23: Puteam veni la un gol, dar Ana Gros marcheaza iarasi implacabil de la distanta.

Min.22: Dam doua goluri la rand si venim pentru prima data dupa mult timp la -2! Geiger si apoi Elisei au marcat. Time-out Slovenia!

Min.20: Neagu gol din nou, dar joaca singura am putea spune jucatoarea de la CSM Bucuresti. 8-12!

Min.19: Zamfir rateaza singur cu portarul...

Min.17: Avem superioritate numerica din nou, Neagu marcheaza repede si venim la 4 puncte in spate.

Min.16: Luam doua goluri la rand, 11-6 Slovenia, conduc clar jocul ex-iugoslavele.

Min.15: Elisei ajunge si ea la cota 2 azi, 6-9, gol de pe extrema pentru experimentata jucatoare de la SCM Craiova.

Min.14: 9-5 Slovenia, Ana Gros puncteaza superb de la distanta.

Min.13: 5-8, Aneta Udristoiu puncteaza in premiera azi, gol de pe extrema dreapta.

Min.12: Pintea gasita bine pe pivot de Neagu, e 4-7 si putem incerca sa ne apropiem, avem superioritate numerica.

Min.12: Prima eliminare pentru slovence, Amon va sta pe tusa 2 minute.

Min.10: 7-3 acum, a marcat si Elisei intre timp. Luam insa foarte usor goluri, iar in atac nu putem sa patrundem cum trebuie.

Min.9: Dam gol in inferioritate, Neagu suteaza bine de la distanta, 2-5!

Min.8: Stanko marcheaza al doilea gol al zilei, Pintea e eliminata 2 minute!

Min.7: Crina Pintea izbeste bara, avem probleme in acest start de joc...

Min.6: Ana Gros, care a dat si ieri 9 goluri cu Franta, marcheaza de la 9 metri, este 4-1 Slovenia!

Min.5: Gol Slovenia dupa o angajare inteligenta pe pivot, 1-3.

Min.3: Prim gol Romania! Neagu are o torpila de la 9 metri si bifam primul gol. Apoi Dedu are 2 parade la rand si putem egala.

Min.3: 2-0 Slovenia, gol de la 7 metri, inceput foarte bun din nou pentru slovene, care au avut 4-0 si cu Franta ieri.

Min.1: 1-0 Slovenia, gol usor incasat de fetele noastre, dupa un contraatac scoala. Buceschi apoi rateaza pe atacul nostru.

Incepe partida, Slovenia are primul atac!

INFO: Trier este un oras din vestul Germaniei, langa granita cu Luxemburg.

14.58: Auzim si imnul national al Romaniei. Atmosfera este una splendida, sunt peste 1000 de romani care isi canta imnul in Germania, la Trier!

14.57: Se intoneaza imnul de stat al Sloveniei.

14.56: Avem imagini de la partida din Trier. Sunt prezentate jucatoarele. Vom avea o brigada de arbitri din Muntenegru.

Romania a inceput perfect aceasta editie de Campionat Mondial, la Trier, unde sambata am invins nationala mai modesta din Paraguay, scor 29-17, meci dupa care Cristina Zamfir a fost numita MVP, cu 5 goluri marcate:

Victorie la scor pentru Romania in primul meci de la Campionatul Mondial de handbal feminin

Slovenia, de partea cealalta, a oferit surpriza zilei de sambata la Mondialul german, invingand vicecampioana olimpica in exercitiu, Franta, scor 24-23.

Formatia ex-iugoslava nu este deloc o prezenta obisnuita la Campionatele Mondiale, aceasta fiind a 5-a participare, prima dupa 12 ani de pauza.

Surpriza de proportii in grupa Romaniei de la Mondialul de handbal feminin: Franta, invinsa de o nationala modesta

Iata lotul lui Martin Ambros pentru acest Mondial: Denisa Dedu, Iulia Dumanska - portari, Valetina Elisei Ardean, Ana Maria Popa - extreme stanga, Cristina Neagu, Cristina Florianu, Gabriella Szucs - interi stanga, Eliza Buceschi, Madalina Zamfirescu, Cristina Laslo- centri, Crina Pintea, Timea Tatar, Cynthia Tomescu - pivoti, Melinda Geiger, Ana Maria Dragut - interi dreapta, Aneta Udristoiu, Ana Maria Berbece - extreme dreapta.

Trebuie remarcat ca Romania e singura natiune din lume care a reusit calificarea la toate cele 23 de editii de Campionat Mondial.

Acum 2 ani, la ultima editie, fetele noastre cucereau medalia de bronz.

Partida va fi televizata pe TelekomSport.

Ciolacu anunță plafonări ”oriunde există speculă”. Energie și gaze, RCA și dobânzi, deja pe listă
Schema de plafonare și compensare la gaze și energie electrică se prelungește încă un an, urmând ca din aprilie 2025 să se revină treptat, timp de un an, la piața liberă, potrivit unei...
Ciolacu susține că ”are un plan” ca România să intre în Schengen și terestru: ”Trebuie însă ca interesul naţional să primeze în faţa orgoliilor politice”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat, vineri, la inaugurarea noului terminal al Aeroportului Timişoara, că dă asigurări că că avem un plan pentru ca, până la sfârşitul anului, să avem o...
#Romania Slovenia LIVE text, #Romania versus Slovenia CM handbal, #Romania cronica meci Slovenia CM Germania , #meciuri