S-a stabilit careul de ași în Cupa Davis. Calificare dramatică pentru Canada. Programul semifinalelor

Vineri, 25 Noiembrie 2022, ora 08:55
2098 citiri
Canada s-a calificat în semifinalele Cupei Davis

Canada s-a calificat în semifinalele fazei finale a Cupei Davis, învingând cu scorul de 2-1 Germania, joi la Malaga (Spania), în ultimul sfert de finală al competiţiei masculine de tenis pe echipe.

Echipa "frunzei de arţar" a obţinut punctul calificării prin Denis Shapovalov şi Vasek Pospisil, care i-au învins cu 2-6, 6-3, 6-4 pe specialiştii la dublu Tim Puetz şi Kevin Krawietz.

În meciurile de simplu, cele două adversare şi-au împărţit victoriile. Germanul Jan-Lennard Struff s-a impus cu 6-3, 4-6, 7-6 (7/2) în faţa lui Denis Shapovalov, însă canadienii au restabilit egalitatea prin Felix Auger-Aliassime, numărul 6 mondial, învingător în două seturi, 7-6 (7/1), 6-4, în faţa lui Oscar Otte.

Canada, finalista ediţiei din 2019 a Cupei Davis, va înfrunta sâmbătă Italia în penultimul act al competiţiei, după ce "azzurri" au câştigat la rândul lor joi, cu 2-1, întâlnirea cu Statele Unite.

Prima semifinală se va disputa vineri între Croația, vicecampioana de anul trecut, şi Australia.

De menţionat că Italia accede pentru prima oară din 2014 în penultimul act al Cupei Davis, al cărei format istoric a fost abandonat în 2019, în condiţiile în care nu poate conta pe cei mai buni jucători ai săi: Jannik Sinner şi Matteo Berrettini, ambii accidentaţi. Ultimul, aflat încă în convalescenţă după o leziune la picior, a ţinut totuşi să fie prezent la Malaga, pentru a-i încuraja pe compatrioţii săi.

Rezultate înregistrate în sferturile de finală ale Cupei Davis 2022:

Croaţia - Spania 2-0

Australia - Olanda 2-0

Italia - SUA 2-1

Canada - Germania 2-1

Pep Guardiola, după a doua semifinală în 4 zile: ”O porcărie, nu înțeleg cum am supraviețuit”
Două semifinale în patru zile. Aceasta a fost provocarea cu care s-a confruntat Manchester City, care a învins-o pe Chelsea cu 1-0 în semifinalele Cupei Angliei, sâmbătă, la trei zile după...
Cum s-a descurcat iubitul Andreei Bălan în semifinale la ATP Munchen
Perechea româno-franceză Victor Cornea/Theo Arribage a ratat calificarea în finala probei de dublu din cadrul turneului de tenis ATP 250 de la Munchen (Germania), dotat cu premii totale de...