Meciuri dramatice la Cupa Africii pe Națiuni. Ce a făcut Egiptul lui Mo Salah

Joi, 27 Ianuarie 2022, ora 03:15
4849 citiri
Mohamed Salah. Foto: Facebook / Mohamed Salah

Guineea Ecuatorială s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni, după ce a trecut, miercuri, de Mali, după exceutarea loviturilor de departajare. La finalul celor 120 de minute de joc, scorul a fost 0-0.

La penaltiuri, Guineea Ecuatorială s-a impus cu 6-5, după opt serii de penaltiuri. Haidara (Lens), Hamari Traore (Rennes) şi Falaye Sacko (Guimaraes) au ratat de la învinşi, în timp ce numai Emilio Nsue (fără echipă din vară) şi Pablo Ganet (Murcia) au ratat de la învingători.

Într-un alt meci, Egiptul a învins Coasta de Fildeş, tot după executarea loviturilor de departajare, scor 5-4. După 120 de minute, scorul a fost acelaşi, 0-0.

La penaltiuri, doar fundaşul Eric Bailly (Manchester United) a ratat. Lovitura de la 11 metri care a consfinţit calificarea "faraonilor" a fost transformată de Salah (Liverpool).

După aceste meciuri, programul sferturilor de finală este complet şi arată astfel:

Burkina Faso - Tunisia (29 ianuarie);

Senegal - Guineea Ecuatorială (30 ianuarie);

Gambia - Camerun (29 ianuarie);

Egipt - Maroc (30 ianuarie).

Egiptul, îngrijorat de consecințele iminentei operațiuni israeliene în Rafah. ”Respingem migrarea forţată a palestinienilor de pe pământurile lor”
Preşedintele egiptean Abdel-Fattah al-Sissi a reiterat joi, 25 aprilie, poziţia fermă a ţării sale împotriva strămutării palestinienilor din Fâşia Gaza vecină, în timp ce operaţiunea...
Traian Băsescu, despre actuala clasă politică: ”Comparaţi-l pe Ciolacu, ca şi calibru, cu Năstase, pe nea Nicu, cu Stolojan sau Crin Antonescu”
Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că liderii celor două mari partide din România, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, nu se pot compara ”ca şi calibru” cu unii dintre predecesorii...