Cum a caracterizat Cristian Tudor Popescu victoria Anei Bogdan din meciul cu Ungaria

Vineri, 11 Noiembrie 2022, ora 17:50
12941 citiri
CTP a fost impresionat de jocul Anei Bogdan FOTO facebook

Ana Bogdan, locul 48 WTA, a învins-o pe Dalma Galfi, 85 WTA, în primul meci al întâlnirii România – Ungaria, de la Oradea, din play-off-ul Billie Jean King Cup.

Bogdan s-a impus cu scorul de 6-1, 6-4, într-o oră şi 20 de minute, având o evoluție foarte apreciată, mai ales în setul al doilea când a revenit de la 3-4.

Cristian Tudor Popescu s-a arătat entuziasmta de jocul româncei, spunând că aceasta a întors-o ca la skandenberg pe unguroaică.

"O bucurie să privești dăruirea cu care Ana Bogdan a luptat în confruntarea cu Dalma Galfi, la Oradea. Emoția mare de a juca pentru culorile României în fața Ungariei nu a împiedicat-o să alerge la rupere, în finalul setului 2, după o serie de mingi dureros de grele expediate de Dalma care a avut 4-3 cu break. De aici, Ana a întors-o ca la skanderbeg. Tocita zicere am dat totul a avut acoperire totală în jocul Anei Bogdan!", a scris CTP pe facebook.

Senzație la WTA Madrid. Tenismena din Top 10 mondial care a câștigat prima dată în carieră cu 6-0, 6-0
Tenismena americană Cori Gauff, locul 3 mondial, a reușit o victorie de senzație în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. În vârstă de 20 de ani, Cori Gauff a bifat o premieră...
Schimbare radicală la turneul final. România s-a calificat miraculos, pentru prima dată în istorie
Turneul final al Billie Jean King Cup se va disputa sub formă de tablou eliminatoriu, la Sevilla, între 12 şi 20 noiembrie, a anunţat joi Federaţia Internaţională de Tenis (ITF), care...
#ctp, #Ana Bogdan, #caracterizare, #joc, #Billie Jean King Cup, #victorie , #stiri tenis