Victorie cât o calificare pentru CSM București în Liga Campionilor, cu Cristina Neagu dezlănțuită. Ce urmează pentru ”tigroaice”

Sambata, 16 Martie 2024, ora 20:46
3030 citiri
Cristina Neagu FOTO facebook

Campioana CSM Bucureşti a învins sâmbătă, în deplasare, formaţia Krim Ljubljana, scor 30-24 (18-12), în manşa tur din faza play-off a Ligii Campionilor. Cristina Neagu a marcat 10 goluri. Returul pentru sferturi, în 24 martie, la Bucureşti.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Dmitrieva 7 goluri, Radicevic 6, pentru Krim, respectiv Neagu 10, Gutierrez 4, Zaadi 4, pentru CSM. Laura Glauser (CSM) a încheiat cu 15 parade reuşite. Din lotul CSM nu a făcut parte extrema Alexandra Dindiligan, aflată în recuperare după o accidentare la genunchiul stâng.

Manşa retur va avea loc în 24 martie, la Bucureşti, iar câştigătoarea din această dublă se va duela în sferturile de finală cu Metz Handball, pentru un loc la Turneul Final Four de la Budapesta, 1-2 iunie. CSM Bucureşti a jucat ultima dată la Turneul F4 în 2018.

CSM Bucureşti a încheiat pe locul 4 în grupa A, ratând calificarea directă în sferturi, în urma rezultatelor: 28-24 şi 25-29 cu Odense, 24-26 şi 31-28 cu SG BBM Bietigheim, 23-27 şi 26-24 cu Gyor, 41-26 şi 35-26 cu IK Savehof, 28-30 şi 21-24 cu Brest, 29-24 şi 44-26 cu Buducnost, 29-29 şi 30-23 cu DVSC Debrecen.

La rândul său, vicecampioana Rapid Bucureşti nu a trecut de faza grupelor.

În optimile acestui sezon se mai joacă partidele dintre FTC Budapesta – Brest Bretagne Handball 28-30 (tur), DVSC Debrecen – Vipers şi SG BBM Bietigheim – Ikast Handbold.

Meciurile din sferturile de finală, fază în care s-au calificat direct primele două clasate în cele două grupe (Gyor şi Odense, respectiv Metz şi Team Esbjerg), vor avea loc între 27 aprilie – 5 mai.

Deţinătoarea trofeului este Vipers Kristiansand.

Sportiva din România care a câștigat a cincea oară Liga Campionilor. Cum s-a descurcat în finală, contra unei conaționale
Jucătoarea română de tenis de masă Elizabeta Samara a câştiga pentru a cincea oară în carieră Liga Campionilor europeni şi pentru a treia oară consecutiv cu formaţia poloneză KTS Enea...
O arbitră din România la semifinala Ligii Campionilor, cu Ovidiu Hațegan în camera VAR
O brigadă din România va conduce returul uneia dintre semifinalele UEFA Women’s Champions League, informează FRF. Iuliana Demetrescu se va afla la centru la partida Chelsea – Barcelona,...