CSM București - Rapid, duel de vis în sferturile Ligii Campionilor? România își poate asigura un loc în Final 4

Duminica, 05 Februarie 2023, ora 20:23
2879 citiri
CSM București - Rapid, posibil duel în sferturile Ligii Campionilor

Vicecampioana en-titre la handbal feminin, CSM Bucureşti, a obţinut în ultima secundă o remiză pe teren propriu, duminică, cu formaţia Brest Bretagne Handball, scor 30-30 (15-18), în etapa a XIII-a din grupa A a Ligii Campionilor. CSM este lider în grupă şi calificată anterior în sferturile de finală, unde ar putea da peste campioana României, Rapid.

În urma rezultatului, CSM Bucureşti are 22 puncte, cu un bilanţ de 10 victorii, două remize şi o înfrângere, fiind calificată în sferturi încă din etapa trecută. Pe locul 2 se află Vipers (21), urmată de Odense (16).

În ultimul meci din grupa A, CSM Bucureşti va juca în deplasare, cu Krim Ljubljana (12 februarie).

Cu o victorie în Slovenia, CSM își va asigura matematic primul loc în grupă, echivalent cu un duel în sferturi cu învingătoarea meciului din play-off dintre locul 5 în grupa A (Brest sau Ferencvaros) și locul 4 din grupa B.

În acest moment, locul 4 din Grupa B este ocupat chiar de Rapid, giuleștencele având șanse minime de a mai urca o poziție. Pentru a termina pe 3, Rapid e nevoită să câștige ultimul meci din grupe, cu codașa Lokomotiva Zagreb pe teren propriu, iar Gyor să piardă acasă cu Esbjerg.

În cazul unui duel de vis CSM - Rapid în sferturile Ligii Campionilor, România va fi sigură de prezența la turneul Final 4 al Ligii Campionilor, care va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.

Meci superb în finala Cupei României: cine a pus mâna pe trofeu
Campioana CSM Bucureşti a câştigat pentru a şaptea oară Cupa României, duminică, după finala cu Dunărea Brăila, la Turneul Final Four al competiţiei, scor 32-27 (17-13). Gloria Bistriţa...
O arbitră din România la semifinala Ligii Campionilor, cu Ovidiu Hațegan în camera VAR
O brigadă din România va conduce returul uneia dintre semifinalele UEFA Women’s Champions League, informează FRF. Iuliana Demetrescu se va afla la centru la partida Chelsea – Barcelona,...