Ce a făcut CSM București în meciul decisiv pentru calificarea în Final Four la handbal feminin

Duminica, 01 Mai 2022, ora 18:54
5426 citiri
Cristina Neagu. Foto: Facebook / Cristina Neagu

Campioana României la handbal feminin, CSM Bucureşti, a fost învinsă, duminică, pe teren propriu, de formaţia daneză Team Esbjerg, scor 26-25, în manşa tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Cristina Neagu (9) pentru CSM, respectiv Kristine Breistol (7) pentru formaţia daneză.

Meciul retur va avea loc în 8 mai, pe terenul Team Esbjerg.

Câştigătoarea din dubla manşă obţine calificarea la Turneul Final Four de la Budapesta, acolo unde s-a calificat deja Metz Handball, în urma anulării disputei cu formaţia rusă Rostov-Don, care a fost exclusă din competiţie în urma conflictului armat din Ucraina.

În faza grupelor, CSM Bucureşti a încheiat pe locul 5, dar nu a mai disputat meciuri în play-off, adversara din Rusia, ŢSKA Moscova, fiind eliminată din competiţie, la fel ca în cazul celor de la Rostov-Don, astfel că joacă direct în sferturile de finală.

Primul meci din sferturi s-a jucat sâmbătă, între Brest - Gyor, scor 21-21, iar în cealaltă dispută se confruntă Krim Ljubljana - Vipers. Returul din ambele serii va avea loc în 7 mai.

Turneul Final Four de la Budapesta va avea loc în 4-5 iunie, cu semifinalele programate în prima zi.

CSM Bucureşti s-a calificat de trei ori la Turneul F4, iar prima dată a şi câştigat trofeul (2016), performanţă urmată de două medalii de bronz (2017 şi 2018).

Deţinătoarea Ligii Campionilor este campioana Ungariei, Gyor ETO..

Traian Băsescu, despre actuala clasă politică: ”Comparaţi-l pe Ciolacu, ca şi calibru, cu Năstase, pe nea Nicu, cu Stolojan sau Crin Antonescu”
Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că liderii celor două mari partide din România, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, nu se pot compara ”ca şi calibru” cu unii dintre predecesorii...
Traian Băsescu, ironii despre liderii PSD și PNL după retragerea finului său, Cătălin Cîrstoiu: ”Sunt și slabi de minte, nu numai slabi politicieni”
Fostul preşedinte Traian Băsescu, naşul medicului Cătălin Cîrstoiu, este de părere că alegerea acestuia pentru a candida la Primăria generală a Capitalei cu susţinerea PSD şi PNL...
#CSM Bucuresti, #CSM Bucuresti Liga Campionilor, #CSM Bucuresti handbal Liga Campionilor, #Cristina Neagu , #Liga Campionilor