CSM București, echipa Primăriei Capitalei, o nouă înfrângere în Liga Campionilor la handbal feminin

Sambata, 13 Noiembrie 2021, ora 18:37
2028 citiri
CSm București. Foto: Facebook / CSM București

Campioana României la handbal feminin, CSM Bucureşti, a fost învinsă sâmbătă, în deplasare, de formaţia FTC Budapesta, scor 31-30 (20-16), în etapa a 7-a din grupa A a Ligii Campionilor.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Grbic 6 şi Stolle 5 goluri, pentru FTC, Neagu 7 şi Omoregie 5, pentru CSM.

CSM Bucureşti a ratat şi trei aruncări de la 7 metri (două prin Neagu, una prin Arntzen).

În urma rezultatului, CSM rămâne cu 6 puncte, pe locul 4, iar FTC Budapesta este lider, cu 12 puncte.

Celelalte partide ale etapei a 7-a se joacă sâmbătă seară şi duminică, după programul: Podravka - Rostov, Brest - Buducnost şi Borussia - Team Esbjerg,

Anterior, CSM Bucureşti a obţinut rezultatele: 21-22 cu Team Esbjerg, 27-30 cu Rostov-Don, 36-31 cu Podravka Koprivnica, 25-22 cu Borussia Dortmund, 30-22 cu Buducnost şi 29-30 cu Brest.

În următoarea rundă, CSM Bucureşti va întâlni tot pe FTC Budapesta, dar pe teren propriu, în 20 noiembrie, după care competiţia se va relua în 8 ianuarie 2022. Returul meciurilor din grupe se va încheia în 19 februarie 2022.

Faza play-off va avea loc între 26 martie - 3 aprilie, sferturile de finală între 30 aprilie - 8 mai, iar Turneul Final Four în 4-5 iunie, la Budapesta.

Deţinătoarea trofeului este Vipers Kristiansand din Norvegia.

În sezonul anterior, CSM Bucureşti a ratat calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor.

CSM București, meci de coșmar în sferturile Ligii Campionilor. Ce șanse de calificare mai au ”tigroaicele”
Campioana CSM Bucureşti a fost învinsă duminică, pe teren propriu, de formaţia Metz Handball, scor 27-24 (15-14), în manşa tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Returul va...
Clotilde Armand: „De fiecare dată când deschide gura Ciolacu asistăm la un fel de stand-up comedy plătit din banii noştri”
Clotilde Armand, primarul Sectorului 1 afirmă despre Marcel Ciolacu că de fiecare dată când deschide gura, asistăm la un fel de stand-up comedy plătit (fără să vrem) din banii noştri şi...
#CSM Bucuresti, #CSM Bucuresti Liga Campionilor, #CSM Bucuresti handbal Liga Campionilor, #Primaria Generala Bucuresti , #Liga Campionilor