Ce spune antrenorul fetelor de la CSM Bucuresti dupa victoria de senzatie din Norvegia

Duminica, 09 Februarie 2020, ora 10:30
7502 citiri

CSM Bucuresti a reusit o victorie extraordinara in grupele principale ale Ligii Campionilor la handbal feminin, dupa o revenire fenomenala in ultimele 3 minute ale deplasarii de la Vipers Kristiansand, din Norvegia.

Fetele noastre s-au impus cu scorul de 25-23, dupa ce am condus la pauza cu 12-11, in cea de-a treia partida din grupa principala I a Ligii Campionilor.

Ca de obicei, cea mai buna jucatoare si marcatoare de pe teren a fost Cristina Neagu, care sambata a "rupt plasa" nordicelor de 14 ori!

CSM Bucuresti castiga in Liga Campionilor dupa o revenire incredibila

Trebuie spus ca fetele noastre, cu cinci minute inainte de finalul meciului, erau conduse cu 4 goluri pe tabela.

La finalul partidei, antrenorul CSM-ului, Adrian Vasile a vorbit extrem de emotionat: "As putea parea subiectiv, dar niciun moment nu am avut senzatia ca o sa pierdem acest meci. Toata atitudinea lor a fost una pozitiva, si au aratat extrem de mult caracter, impotriva unei echipe foarte disciplinate, cu un sistem foarte bine pus la punct. Alearga tot meciul si ne-au fortat sa aruncam de la 9 metri. Vorbim despre o echipa foarte buna, dar astazi am obtinut o victorie de caracter", au fost vorbele lui Vasile, pentru televiziunea TelekomSport, antrenor secund in acelasi timp si la nationala Muntenegrului, echipa cu care Romania se afla in aceeasi grupa a turneului preolimpic de calificare la Tokyo, alaturi de Norvegia si de Hong Kong.

Dupa aceasta mare victorie, care a dublat triumful de saptamana trecuta de acasa cu Metz, fosta lidera a grupei, CSM aduna 7 puncte in clasament, unde este pe locul 4, ultimul care se califica in sferturile competitiei.

Din pacate, tot sambata, campioana Romaniei SCM Ramnicu Valcea a pierdut clar acasa cu Gyor, campioana Europei si a Ungariei, scor 20-29.

Lidera in grupa CSM-ului este Rostov, cu 9 puncte, urmata de Metz si de Esbjerg.

Urmatorul meci pentru Neagu si compania va fi acasa in Sala Polivalenta cu Ferencvaros.

Vezi si:

Campioana Romaniei, invinsa categoric in Liga Campionilor la handbal feminin

D.A.

Frustrarea românilor, cu privire la admiterea cu granițele terestre în Schengen. Rațiunile care ar fi fost la baza blocajului
Aproape două treimi dintre români cred că țara noastră a îndeplinit toate criteriile pentru admiterea cu granițele terestre în Schengen. Ei sunt de părere că unele state europene...
Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....
#ce spune antrenor CSM Bucuresti dupa, #Adi Vasile prima reactie victorie mare , #stiri CSM Bucuresti