Care este lotul naționalei de handbal feminin pentru meciurile decisive de calificare la Campionatul Europen

Vineri, 08 Aprilie 2022, ora 13:33
2248 citiri
Cristina Neagu

Selecţionerul Adrian Vasile a anunţat lotul naţional de senioare convocat pentru jocurile de calificare la EURO 2022, cu Insulele Feroe, în 20 aprilie, şi Austria, în 24 aprilie.

Înaintea acestor meciuri, România este pe locul 3 în grupa 2 de calificare, după Danemarca şi Austria.

Primele două clasate în grupă se vor califica la turneul final, care va fi găzduit de Slovenia, Macedonia de Nord şi Muntenegru, între 4-20 noiembrie 2022.

România a ratat o singură dată calificarea la un turneu final, în 2006, când antrenorul de atunci al tricolorelor, Gheorghe Tadici, a fost învins în meciul decisiv din preliminarii de celebra fostă jucătoare Anja Andersen, aflată la cârma naţionalei Serbia Muntenegru.

Antrenor portari

Pas greșit pentru CSM București înainte de sferturile Ligii Campionilor. Câte goluri a dat Cristina Neagu
Campioana CSM Bucureşti a remizat joi, pe teren propriu, cu formaţia Dunărea Brăila, scor 35-35 (19-15), în derby-ul etapei a XX-a a Ligii Naţionale. Principalele marcatoare ale meciului...
CSM București e în sferturile Ligii Campionilor! Ce adversară de top o așteaptă
Campioana CSM Bucureşti s-a calificat duminică, pe teren propriu, în sferturile Ligii Campionilor, după ce a învins formaţia Krim Ljubljana, scor 30-24 (14-13), şi în manşa retur din faza...
#Cristina Neagu, #Cristina Neagu nationala Romania, #Romania handbal feminin , #stiri Cristina Neagu