Cristina Neagu, cea mai bună marcatoare din Liga Campionilor. Ce a făcut CSM București cu Esbjerg și pe ce loc a terminat grupa

Duminica, 20 Februarie 2022, ora 17:06
5482 citiri
Cristina Neagu

Campioana României la handbal feminin, CSM Bucureşti, a remizat duminică, pe teren propriu, cu formaţia Team Esbjerg, scor 29-29 (15-16), şi a încheiat grupa A pe locul 5. Neagu a trecut pe primul loc în topul marcatoarelor Ligii Campionilor. În faza play-off, pentru calificare în sferturi, CSM va întâlni ŢSKA Moscova sau pe Odense.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Neagu 10 goluri, pentru CSM, respectiv Reistad 9, pentru Team Esbjerg.

Cristina Neagu a devenit cea mai bună marcatoare a sezonului în Liga Campionilor, iar cu un total de 94 reuşite a depăşit-o pe Roberts (IK Savehof, 85 goluri).

În celelalte meciuri ale ultimei etape din grupa A s-au înregistrat rezultatele: Buducnost - Podravka 27-21, Brest - Rostov 18-29 şi FTC Budapesta - Borussia 23-21.

La finalul partidelor din grupa A, clasamentul este următorul: 1. Team Esbjerg 23 puncte, 2. Rostov-Don 21, 3. FTC Budapesta 17, 4. Brest 17, 5. CSM Bucureşti 15, 6. Borussia 9, 7. Buducnost 6, 8. Podravka 2.

Potrivit regulamentului, primele două clasate, adică Team Esbjerg şi Rostov-Don s-au calificat direct în sferturile de finală ale competiţiei, iar echipele de pe locurile 3-6 vor juca în play-off, încrucişat cu cele din grupa B, în sistem dublă manşă eliminatorie.

CSM Bucureşti, de pe locul 5, va juca în compania echipei de pe locul 4 în grupa B, în 26-27 martie şi 2-3 aprilie, manşa tur pe teren propriu. Adversara va fi cunoscută după ultimele meciuri de duminică din grupa B, iar înaintea acestora locul 4 este ocupat de ŢSKA Moscova.

Rezultatele obţinute de CSM Bucureşti în grupa A sunt: 21-22 şi 29-29 cu Team Esbjerg, 27-30 şi 0-10 cu Rostov-Don, 36-31 şi 29-21 cu Podravka Koprivnica, 25-22 şi 33-29 cu Borussia Dortmund, 30-22 şi 28-20 cu Buducnost, 29-30 şi 21-24 cu Brest, 30-31 şi 27-21 cu FTC Budapesta.

Faza play-off va avea loc între 26 martie - 3 aprilie, sferturile de finală între 30 aprilie - 8 mai, iar Turneul Final Four în 4-5 iunie, la Budapesta.

Deţinătoarea trofeului este Vipers Kristiansand din Norvegia.

În sezonul anterior, CSM Bucureşti a ratat calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor.

Cum s-a descurcat România contra Franței, campioana olimpică și mondială
Naţionala de handbal feminin a României a fost învinsă în meci amical duminică, la Clermond-Ferrand, de reprezentativa Franţei, campioana olimpică şi mondială. Franţa s-a impus cu...
Mai mulți miniștri, în frunte cu Marcel Ciolacu, ajung în Qatar, pentru "investiții de 15 miliarde de euro"
Premierul Marcel Ciolacu şi şase miniştri se află, începând de marţi, în vizită de lucru în Qatar, dezvoltarea în România a unor proiecte de investiţii în valoare de 15 miliarde de...
#Cristina Neagu, #Cristina Neagu CSM Bucuresti, #handbal feminin, #CSM Bucuresti Liga Campionilor , #Liga Campionilor