Seara lui Cristiano Ronaldo. Superstarul portughez a ratat un penalty, a lovit un adversar și a devenit cel mai bun marcator din istorie VIDEO

Joi, 02 Septembrie 2021, ora 00:24
17963 citiri
Cristiano Ronaldo Foto: Facebook / Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo a fost înger și demon pentru Portugalia. Superstarul portughez a făcut de toate în meciul cu Irlanda.

Mai întâi, în prima repriză, noul fotbalist al lui Manchester United a ratat un penalty pentru lusitani. La faza executării loviturii de pedeapsă, Ronaldo și-a lovit un adversar, dar nu a fost sancționat de arbitru.

Ronaldo a ieșit la rampă în repriza a doua când a marcat de două ori și a adus victoria Portugalia în fața Irlandei, 2-1.

Cu aceste goluri, fotbalistul lusitan a devenit cel mai bun marcator din istoria unei echipei naționale. Ronaldo l-a depășit pe iranianul Ali Daei, care avea 109 reușite.

Acum, recordul este deținut de superstarul portughez cu 111 goluri marcate pentru Portugalia.

Alte rezultate din preliminariile pentru Campionatul Mondial de fotbal

Grupa A

Luxemburg – Azerbaidjan 2-1

Au marcat: Pinto ‘9, Rodrigues ’28 (penalti) / Mahmudov ‘67

Portugalia – Irlanda 2-1

Au marcat: Ronaldo ’89, ‘90+6 / Egan ‘45

În minutul 15, Cristiano Ronaldo a ratat un penalti.

Grupa D

Kazahstan – Ucraina 2-2

Au marcat: Valiullin ’74, ‘90+6 / Iaremciuk ‘2, Sikan ‘90+3

Franţa – Bosnia-Herţegovina 1-1

Au marcat: Griezmann ’40 / Dzeko ‘36

În minutul 51, de la francezi a fost eliminat Kounde.

Letonia – Gibraltar 3-1

Au marcat: Gutkovskis ’50 (penalti), ’85, Ciganiks ‘89 / De Barr ’71 (penalti)

Au marcat: Attard ’44, ’54, Mbong ‘46

În minutul 40, de la oaspeţi a fost eliminat Soteriou.

Rusia – Croaţia 0-0

Slovenia – Slovacia 1-1, meci arbitrat de Istvan Kovacs

Au marcat: Stojanovic ’42 / Bozenik ‘32

Marcel Ciolacu închide subiectul programului magazinelor în weekend. „Nu este oportun”
Prim-ministrul Marcel Ciolacu a declarat joi, 28 martie, că semnalele primite din rândul societăţii arată clar că nu este oportun ca magazinele să fie închise în weekend. "În...
Conspirația „George Soroș”, din nou în România, în plin an electoral. Reacția nervoasă a lui Cioloș, întrebat dacă miliardarul se află în spatele partidului său
Europarlamentarul REPER Dacian Cioloş a declarat la Iaşi, după ce a fost întrebat de un bărbat dacă în spatele partidului din care face parte se află George Soros, că nu s-a întâlnit...
#cristiano ronaldo, #Cristiano Ronaldo Portugalia, #rezultate preliminarii Cupa Mondiala , #stiri Cristiano Ronaldo