Crunta istorie a unui blat de zile mari: politrucii si DNA Iasi

Joi, 04 Februarie 2021, ora 14:00
Autor: Ramona Ursu
Crunta istorie a unui blat de zile mari: politrucii si DNA Iasi

Nu o data am scris despre blatul politic care a existat la Iasi intotdeauna intre PSD si PNL. Intotdeauna. Despre sinistrele personaje politice Mihai Chirica si Costel Alexe.

Chirica, un PSD-ist vopsit in liberal, cunoscut de toata lumea zdravana la minte din Iasi ca fiind pe mana cu mafia imobiliara din oras (lucru semnalat si de o parte a presei). Un individ care si-a trecut casa pe numele copilului sau in varsta de 11 luni. Un personaj care a indraznit sa se compare cu Doina Cornea, spunand, la moartea dumneaei, asa: "Am sa preiau sarcina doamnei Doina Cornea si voi continua lupta impotriva comunismului cu aceeasi forta si abnegatie".

Mihai Chirica, un ins mediocru, care a primit diploma Meritul Academic din partea Academiei Romane. Diploma i-a fost inmanata de Ioan Aurel Pop, presedintele Academiei (cititi listele Securitatii publicate de istoricul Madalin Hodor si va veti lamuri cine-i Pop, daca nu stiti).

Chirica, cel care spunea ca "analfabetismul sa nu plece niciodata din orasul nostru". Chirica, cel care poza in opozantul lui Dragnea, dupa OUG 13, si care era (si inca este) promovat de o buna parte a presei (inclusiv de cea considerata mai "spalata") si de unele personaje aparent vazute bine in spatiul public. Asta desi Chirica este exact imaginea politrucului, a baronului local.

Chirica a fost trimis in judecata, zilele trecute, in dosarul "Skoda", pentru abuz in serviciu. Faptele sunt din 2013, dosarul a zacut ani de zile la DNA, pana in 2019, cand a fost trimis la Parchetul de pe langa Judecatoria Iasi. Si daca tot am ajuns la DNA Iasi, acest parchet este o rusine si ar trebui desfiintat.

Toata mafia, care a capturat Iasiul, a crescut si creste sub ochii asa-zisilor procurori anticoruptie. Acei procurori cu mii de euro salariu, primiti ca sa tina cu anii dosare in sertare. Un blat de zile mari este intre mafia din Iasi si DNA Iasi. Si asa a fost intotdeauna. Doar complet incompetent si de rea-credinta sa fii ca sa nu vezi ce face in Iasi, de ani, Chirica, de exemplu.

Cat despre Costel Alexe, marele om politic cu spaga in tabla, cel care a adus pe banda rulanta membri PSD in PNL, la Iasi, ca sa "performeze" ca lider liberal la alegeri, nici nu stiu ce-ar mai fi de spus. Un Relu Fenechiu, varianta mai infometata.

De asta institutiile statului arata infiorator. De asta sunt pline de incompetenti care nu stiu nici macar sa deschida calculatorul. De asta avem cazuri scandaloase ca la Apele Romane, unde e angajata o chelnerita (caz prezentat recent de jurnalistii de la Recorder), care nu poate spune nici macar care e malul stang si care e malul drept.

De asta ne invartim in acest cerc dement in care niste incompetenti conduc tara. Iar reteta lor e simpla si e mereu aceeasi: isi trag niste costume pe ei, intra in politica, sclavagesc niste baroni (si Alexe, si Chirica au facut-o), devin apoi ei insisi baroni, sunt promovati de unii jurnalisti fie prosti, fie nemernici, fie ambele, in care baronii acestia pompeaza bani la greu din banii publici. Iar electoratul fie "se pisa pe el de vot" ("sloganul" care a facut cariera la alegerile din 2016, in spatiul public), fie pune stampila pe "tinere sperante" ca Chirica si Alexe.

Asa ajung personajele de acest fel sa conduca primarii si consilii judetene, cum este cazul la Iasi. De asta acesti indivizi umplu mai departe institutiile statului cu slugi de partid, cu amante, cu tot felul de clanuri. Toti angajati pe viata si platiti cu salarii uriase. Pentru ca asa zic legile noastre defecte. Si asa, in final, noi ne sufocam si chiar murim din cauza acestui stat capturat.

 Articol citit de 20133 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    SidneyCratier
    04.02.2021, 20:55
    PĂCCUMBBĂ, frate? Să pui dna la Iași...ce-i palillulliia ass-ta?
    Așa fusse și cu ghițțypoancca, nu?
    Iși pun ei ce vrea mușșchiul lor și foaie verde.
    Ăia tre să fie desemnați de laa...Briuxxxiell, dreakku, să fie ca un fel de mascați.
    Nimeni să nu-i știe, in permanență rotație. Kalla stalinsskaya...să transpire chiricii și in somn.
    Chiar din somn săltat, pottayiia...Doina Cornea?
    HAIKKU ordonanțelle, tuzz MUO!!!!....hai la stuff, jeggoddie, șittu și ăla micu.
    Șittot neamul vostru de taratoare.
    MacGigi
    04.02.2021, 17:57
    Lozinca pnl=psd sau invers a fost lansata pe Ziare imediat dupa ce
    vechea redactie a demisionat. Lozinca a fost adoptata instantaneu de catre TOATE partidele, fiecare gasind un avantaj personal. Cei mai vocali au fost usr-plus. Care continua si astazi acelasi refren.

    Intrebarea pe care mi-as pune-o este simpla:
    Daca psd=pnl, de ce a acceptat "usr minus plus" sa intre in alianta cu ei?!?! Ceva nu se invarte rotund...
    aventisul
    07.02.2021, 11:09
    acesti parlmentaari alesi ai poporului 30%
    dragi jurnalisti cred ca a sosit momentul sa veniti in sprijinul cetatenilor acestei tari sa le cereti acestor alesi ai poporului cu salarii si sporuri exorbitante de mari sa se apuce de munca si sa faca legi clare cu privire la stoparea traseismului politic, raspunderea totala pentru ceea ce fac cu banii publici,
    ULAKE
    04.02.2021, 19:33
    Iar tragi gherle din canal bhudistule aka curatitorule de bude
    @Bizon, cum sa nu raga ***??!! Mulsa in fiecare zi si data la taur din an in paste....
    Bizon
    04.02.2021, 19:21
    MacacPeTineGigi ......ba vaccä nebuna , raggi ca un iddiot si
    mananci cäcat ca prostu , labbagiu péderast sterp, si inghititor de zborala......vierme de closet ce esti si LINGAU DE ***ÚRI PNL-iste ....FDPhute
    mai baga ,ce bine o duci tu in helvetia si ce frumos e acolo .....hahahahahaha ....fteoai pe metta-n gura de scatofag rapanos
    Comentariu inadecvat
    Comentariu inadecvat
    Adi09
    04.02.2021, 16:46
    Neam saturat
    Primarele Iaurtel, Mihai Chislegica, merita sa fie bagat la racoare impreuna cu toti acolitii din toate institutiile si cu confiscarea totala a averii pana la a saptea spita de neam pentru raul facut Iasiului. Este inadmisibil sa fie in continuare in fruntea urbei un escroc infratit cu mafia imobiliara care sa pretexteze ca plodul lui a devenit latifundiar din pensia bunicii! PNL si-a taiat ramura de sub picioare prin incapatanarea de a accepta in partid acest traseist de cea mai joasa speta. Nu l-am votat si nu il voi sprijini si am recomandat aceasta tuturor cunoscutilor mei! Moldova s-a saturat si da in clocot!
    programmer2
    04.02.2021, 14:51
    kk-pop-securistul ...cine l-a oropus la academia romana :)???
    Cine sunt baietii destepti ...oamenii de afaceri ...milionari peste noapte ...care controleaza TOT ...inclusin media-tv :)?
    ...manipuleaza ...spala creiere ...si ne ofera la alegeri ...o lista ...plina kakao
    Gigi Contra
    04.02.2021, 16:48
    Au si pensii de 1.500 de euro care se transmit urmasului
    Plus teren, plus calatorii gratuite pe avion, plus alte plusuri.
    ioanr
    04.02.2021, 14:46
    Vinovatul principal
    nu e nici Chirica nici Alexe nici Fenechiu...ci a celor ce voteaza -sau mai ales- celor ce nu se prezinta la vot.Nimeni nu a crezut in schimbarea crezului politic la Chirica si totusi lumea nu a iesit la vot, astfel ca el a avut prilejul sa pacaleasca vigilenta celor ce au inteles mecanismul - de la nivel national.
    Cat priveste dezmatul pe bani publici, el exista sub diferite forme in institutiile de stat, bugetare sau nu.Nu mai zic despre aranjamentele din consiliul municipal, judetean...
    Oare de ce tov Chirica s-o fi suparat asa tare -cand era mai mic in fuctie- si l-am intrebat de ce renunta la troleibuze in detrimentul tramvaielor, care au o infrastructura mult mai costisitoare ! Oare o fi acelasi motiv ca si cu intrebarea: de ce subventionarea pretului gigacaloriei patite unei firme (VEOLIA) care e data in judecata prin toata tara si nici nu detine avizul ANRE de productie si transport energie termica ?Ca oricum, ajutorul pentru incalzire pentru nevoiasi e dat de o lege nationala. Numai bine, ca acum aud ca vrea sa renunte aceasta VEOLIA de anul acesta? Dar banii mancati ?
    Aici duce inconstienta votantului roman.PACAT !
    Cat priveste DNA, e la fel ca si Camera de Conturi suboronata Curtii de Conturi; in Iasi nimeni nu a facut nimic (din rechinii mari) rau, toti sunt "baieti buni"!!!Justitia, mai zilele astea ma intrebam cum de judeca pe Chirica sotia lui Adomnitei si el mare "patriot local" ?Mai vreti exemple, e plin Iasiul de aceste mizerii...
    Stan
    04.02.2021, 16:25
    Adevarat, votanții sunt principalii vinovați, însa cred...
    ...ca votanții ăștia trebuiau INFORMATI, politicienii trebuiau DEMASCATI, pentru ca votanții sa-i cunoască!
    Votantul se informează din presa, de la televiziuni, din Internet!
    Pai mass-media nu si-a făcut datoria de informare a maselor, fiindcă ea insăși e vandută!
    ioanr
    08.02.2021, 12:48
    de acord
    ... partial.
    Tot-la-vale
    04.02.2021, 15:28
    Oferta de primar pentru iasi
    Si cine trebuia votat? Traseista Camelia Gavrila? Trompeta Cozette Chichirau? Sa fim seriosi - a fost un blat perfect psd-pnl care l-a dus pe liberalul rosu la palatul Roznovanu
    Gigi Contra
    04.02.2021, 16:46
    Si de ce era rea Chichiroaica? Pen'ca USR?
    N-auzii de f'un scandal financiar cu ea. E rea de musca, agresiva, dar pare pregatita si onesta. Ah, e "fiumeie", uitai!

    As vota si cu Tamerlan daca s-ar dovedi bun administrator.
    programmer2
    04.02.2021, 14:42
    Un articol excelent ...kk-pop ...kk-presedinte-academia-romana :)))
    "Si asa, in final, noi ne sufocam si chiar murim din cauza acestui stat capturat."
    Capturat de cine :)???

    o intrebare fundamentala ...la care baietii NU vor sa raspunda
    ...filozofii lui peste ...kk-liiceanu ...kk-manolescu ...kk-kartarescu
    ... ...oameni de litere scriu ...kk-kk-kk ...si umplu ecranul, cartile degeaba ...ocolind raspunsul

    un stat sufocat si de nenorociti fara reactie
    ...pe care i-am creditat ...ne-am pus sperante ...si ei ne-au vandut pt interese meschine
    ... ...un caz aparte bucatarul-Dinescu-prieten-Iliescu-Udrea :)))

    ...ce mai conteaza psd-pnl-usr ...troli-gulereAlbe
    ...la toate aberatiile ...minciuni Secu pe fata ...societatea civila ...nici-o reactie

    Secu ...ne-a terminat

    ...
    Tot-la-vale
    04.02.2021, 14:14
    Perfect adevarat
    Individul si hoarda lui de infractori a distrus Iasiul - vuieste presa de PUZ-ul masluit, de parcurile distruse, de cladirile istorice inconjurate de blocuri, de distrugerea centurii verzi, afaceri marca Chirica cu mafia imobiliara cu care si-a tras viloaiele lui. COlcaie primaria (si CJ) de verisori, finuti, neamuri si clietela cu salarii nesimtite. Orasul culturii a ajuns orasul cosurilor de gunoaie de 5000 euro de un kitsch grotesc, al parcurilor transformate in depozite de banci (la ce pret si ce parandarat se stie), al sutelor de copaci uscati gata sa cada etc. etc. USL e refacut total in Iasi si orasul e victima hoardelor pnl-psd ale celor doi penaloizi.
    Stan
    04.02.2021, 16:19
    Vezi ca iar îți arați penajul tont-la-vale!
    "hoardele PNL-PSD", ai?
    Chirică asta e o *** PSD-ista, dar tu vezi hoarde PNL-PSD, nu-i așa?
    Adică PNL-ul e primul, PSD-ul săracu' este o victima care a fost capușata de PNL, nu-i așa?
    Departe de mine gandul ca PNL ar fi o fecioară inșelată de PSD, dar oricum, cel ce a distrus tara asta in ultimii 30 de ani se numeste PSD!
    Comentariu inadecvat
    medgidnicolai
    04.02.2021, 14:14
    mai fac o precizare
    ambii faptuitori inculpati in dosare, sunt oameni de baza a lui sica mandolina, in zona. el i-a insotit personal si i-a laudat in fata electorilor, in campaniile electorale de anul trecut. si cum romanul spune "cine seamana se aduna" rog. trageti concluzii.
    Tot-la-vale
    04.02.2021, 14:17
    Cine se aseamana se aduna
    Chirica, Alexe, Orban. Trioul de aur liberal (sau La Ciolan pas cu pas)
    Gigi Contra
    04.02.2021, 16:43
    Vai, cum ne luminezi tu, "din Mejidia", cu perspicacitatea ta!
    Asadar, nu mai seamana cu Dragnea, de aia s-a "dez-adunat" cu pesederastii. Sa vezi ce o sa-l mai lauzi daca se pupa cu Csolak.