Americanca Coco Gauff, în lacrimi după finala pierdută la Roland-Garros. Discursul emoționant al tenismenei de 18 ani VIDEO

Sambata, 04 Iunie 2022, ora 17:55
4381 citiri
Coco Gauff

Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek, numărul unu mondial, a câştigat turneul de Mare Şlem de la Roland Garros, pentru a doua oară în cariera sa, după ce a învins-o sâmbătă în finală, cu 6-1, 6-3, pe americanca Corie "Coco" Gauff.

Swiatek, noua stea a tenisului mondial, care a împlinit săptămâna aceasta 21 de ani, a obţinut cu această ocazie a 35-a victorie consecutivă, egalând astfel cea mai lungă serie de victorii din acest secol, reuşită de americanca Venus Willams în anul 2000.

Deţinătoarea recordului de victorii consecutive de la crearea WTA, în 1973, este cehoaica Martina Navratilova, autoarea unei serii de 74 de succese la rând între 1983 şi 1984.

Iga Swiatek, care a cucerit primul său titlu pe zgura pariziană în anul 2020, s-a impus în doar 68 de minute în finala cu Coco Gauff (18 ani), ocupanta locului 23 în clasamentul WTA.

Ea îi succede în palmaresul turneului de la Roland Garros cehoaicei Barbora Krejcikova, câştigătoarea ediţiei de anul trecut.

Jucătoarea poloneză a cucerit sâmbătă al nouălea titlu din cariera sa în circuitul profesionist şi al şaselea consecutiv din acest an, după cele de la Doha, Indian Wells, Miami, Stuttgart şi Roma.

În schimb, Coco Gauff (18 ani) a pierdut prima finală de Grand Slam din carieră, la discursul de final americanca cedând din punct de vedere emoțional, după cum se poate vedea mai jos.

Încă o surpriză de proporții la turneul de la Miami. Favoritele cad pe capete
După Iga Swiatek și Aryna Sabalenka, eliminate de la Miami Open, a venit și rândul americancei Coco Gauff să părăsească competiția. Americanca a fost învinsă în optimile de finală...
Surpriză mare la Miami: cine a învins-o fără drept de pe apel pe Iga Swiatek, liderul clasamentului WTA
"Bombă" în optimile de finală ale turneului Miami Open. Marea favorită a fost spulberată în sferturi. Poloneza Iga Swiatek, liderul WTA, nu a avut nicio șansă în optimile de finală. Ea...