Van Gaal a dezvaluit "cheia" succesului Olandei cu Mexic

Luni, 30 Iunie 2014, ora 15:06
2975 citiri

Louis van Gaal a dezvaluit secretul victoriei obtinute de Olanda pe final de partida, contra Mexicului. Tehnicianul batavilor a admis ca s-a folosit de pauza de hidratare pentru a schimba registrul tactic si pentru a da indicatii jucatorilor sai.

"Timpul mort din repriza a doua a fost una dintre chei, pentru ca am putut sa fac o schimbare de strategie si aici s-a facut diferenta. A fost o maniera inteligenta de a profita de aceasta pauza", a spus antrenorul "Portocalei Mecanice".

In plus, Van Gaal crede ca rezistenta fizica buna a echipei lui la caldura si umiditate a jucat un rol important in final: "Vreau sa aduc un tribut jucatorilor mei, care fizic s-au pregatit bine si au aratat ca la nivel mental sunt puternici, fapt remarcat prin intoarcerea rezultatului pe final".

Van Gaal a tinut de asemenea sa-si elogieze jucatorii pentru modul cum au abordat meciul pana la fluierul de final:0 "Jucatorii au demonstrat ca au o mare credinta si au crezut in ei pana la final. Am aratat ca suntem foarte uniti pana in ultimul minut".

Olanda a invins in optimi, scor 2-1, Mexicul cu golurile marcate pe final de meci de Snejder in in. 88 si Huntelaar in min. 94 din penalty.

Candidat comun PSD-PNL la alegerile prezidențiale? Băsescu: ”Spuneţi-mi care din partidele astea ar fi de acord să susţină candidatul celuilalt? Eu zic că niciunul”
Fostul preşedinte Traian Băsescu a afirmat duminică seara, 28 aprilie, că nu vede posibilitatea ca PSD şi PNL să aibă un candidat comun la alegerile prezidenţiale. „Nu. Spuneţi-mi...
Până când se mai consideră Firea „candidat de sacrificiu”. Caracterizarea făcută lui Nicușor Dan: „E inteligent. Eu am fost olimpică la română, dar nu m-am lăudat”
Gabriela Firea a declarat că datele arătau că un independent va putea să coaguleze voturile şi de pe stânga şi de pe dreapta, dar a precizat că membrii şi simpatizanţii social-democraţi,...