O noua surpriza la CM 2014: Italia, eliminata de Uruguay!

Marti, 24 Iunie 2014, ora 20:55
9837 citiri

Italia a fost invinsa, scor 0-1, de Uruguay in ultima etapa a Grupei D si a fost eliminata de la Cupa Mondiala din Brazilia inca din faza grupelor.

Squadra Azzurra li se alatura Spaniei si Angliei pe lista granzilor eliminati neasteptat de repede de la CM 2014.

Fundasul lui Atletico Madrid, Diego Godin, a fost cel care a marcat unicul gol al intalnirii, cu o lovitura de cap, dupa un corner executat in minutul 81.

Uruguay avanseaza in optimi, alaturi de Costa Rica (neinvinsa), in timp ce Italia si Anglia vor pleca miercuri spre case!

Prandelli a inceput meciul intr-un sistem 3-5-2 si timp de 60 de minute n-a avut nicio problema in a pastra rezultatul de egalitate, care o califica pe Squadra Azzurra in faza urmatoare.

A venit insa minutul 15 al reprizei secunde, cand Marchisio a fost eliminat pentru o intrare cu talpa la Arevalo Rios.

Dupa eliminare, ocaziile au inceput sa apara la poarta penisularilor, insa Buffon a reusit sa faca minuni in fata lui Suarez, care si-a muscat din nou un adversar, pe Chiellini, dar a scapat nesanctionat.

N-a mai putut sa faca, insa, nimic in minutul 81. Nou-intratul Ramirez a executat un corner din partea dreapta, iar Godin a marcat cu capul/umarul.

Uruguay merge mai departe si va juca in optimi cu castigatoarea Grupei C, cel mai probabil Columbia.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Italia si Uruguay, din Grupa D a Cupei Mondiale din Brazilia.

Desfasurarea partidei:

min.90+5 - FINALUL PARTIDEI

min.90+4 - Suarez il vede pe Buffon iesit din poarta, suteaza, dar trimite pe langa.

min.90+3 - Arevalo patrunde bine, dar Bonucci reuseste sa-l deposedeze.

min.90+2 - Muslera vede cartonasul galben pentru tragere de timp.

INFO: In celalalt meci, Anglia si Costa Rica se afla la egalitate, scor 0-0. In acest moment, clasamentul in Grupa D arata astfel:

1. Costa Rica - 7 puncte

2. Uruguay - 6 puncte

------------------------

3. Italia - 3 puncte

4. Anglia - 1 punct

min.90 - Repriza a doua va fi prelungita cu 5 minute.

min.89 - Suarez scapa spre poarta italienilor, dar greseste ultima pasa si iroseste o buna oportunitate de a pune capat meciului.

min.85 - Pirlo trimite din lovitura libera pe langa poarta.

min.84 - Scandal pe bancile de rezerva. Arbitrul intervine si dicteaza o eliminare in staff-ul lui Prandelli.

INFO: La acest scor, Italia e eliminata, in timp ce Uruguay e in optimi.

min.81 - GOOOL URUGUAY!!! Godin marcheaza cu capul dupa un corner!!!

min.80 - Suarez il musca pe Chiellini! Imagini incredibile in Brazilia, insa arbitrul nu-l sanctioneaza pe atacantul uruguayan.

min.77 - Schimbare la uruguayeni: iese Rodriguez, intra Ramirez.

min.76 - Galben pentru De Sciglio.

min.75 - Muta italienii: iese Verratti, accidentat, intra Motta.

min.71 - Prandelli il arunca in lupta pe Cassano, in locul lui Immobile.

min.66 - Ocazie imensa pentru Uruguay! Suarez patrunde in careu, suteaza, dar Buffon are o interventie fantastica si-si salveaza echipa.

min.65 - Pirlo trimite mult peste poarta.

min.63 - Schimbare la sud-americani: intra Stuani, iese A.Pereira.

min.59 - Marchisio vede cartonasul rosu direct, dupa o intrare cu talpa la Arevalo.

min.58 - Rodriguez rateaza sutul intr-o pozitie excelenta.

min.53 - Suarez suteaza pe langa poarta.

min.46 - Muta si uruguayenii: intra M.Pereira, iese Lodeiro.

min.46 - Schimbare la italieni: iese Balotelli, intra Parolo.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

------------------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.38 - Caceres incearca sa-l surprinda pe Buffon cu un sut de la 60 metri. Mingea se duce insa mult pe langa poarta.

min.32 - Imensa ocazie pentru Uruguay! Buffon intervine providential in doua randuri, la Suarez, respectiv Lodeiro.

min.29 - Immobile trimite mult peste poarta dintr-o pozitie buna.

min.27 - Balotelli suteaza mult pe langa poarta sud-americanilor.

min.22 - Balotelli il faulteaza pe Pereira si vede cartonasul galben.

min.20 - Cavani reia pe langa poarta dupa o centrare a lui Pereira.

min.12 - Muslera are probleme la un sut al lui Pirlo de la peste 30 de metri.

INFO: Reamintim, la scor egal, Italia merge in optimi. Singura optiune pentru uruguayeni e victoria.

min.7 - Buffon prinde o minge trimisa cu capul de Gonzalez.

min.2 - Balotelli se resimte dupa un contact cu un adversar. Atacantul italian se tine cu mana de genunchi.

ora 19:00 - INCEPUTUL PARTIDEI

INFO: Inaintea ultimei etape, Italia si Uruguay au acelasi numar de puncte (3). Pentru a se califica in optimi, italienii au nevoie de o victorie sau un egal, in timp ce sud-americanii merg mai departe doar cu o victorie, din cauza golaverajului inferior.

INFO: Partida are loc pe Arena Dunas din Natal si e transmisa in direct la televizor de TVR 1.

INFO: Tot in Grupa D si tot de la ora 19 are loc partida dintre Costa Rica, deja calificata, si Anglia, eliminata.

ECHIPELE:

ITALIA: Buffon - Bonucci, Barzagli, Chiellini - De Sciglio, Verratti, Pirlo, Marchisio, Darmian - Balotelli, Immobile.

Antrenor: Cesare Prandelli.

URUGUAY: Muslera - Caceres, Gimenez, Godin, Pereira - Rodriguez, Gonzalez, Arevalo, Lodeiro - Suarez, Cavani.

Antrenor: Oscar Tabarez.

Arbitru: Marco Rodriguez (Mexic).

Din ce destinații vin primele avioane în România imediat după intrarea în „Air Schengen”. Pasagerii nu vor mai face controalele la frontieră
Primele zboruri din spaţiul Schengen care vor ateriza duminică pe aeroportul Henri Coandă vor fi cele care vin de la Paris, Viena, Hamburg, Roma, Zurich, Munchen, Amsterdam şi Geneva,...
Ciolacu anunță plafonări ”oriunde există speculă”. Energie și gaze, RCA și dobânzi, deja pe listă
Schema de plafonare și compensare la gaze și energie electrică se prelungește încă un an, urmând ca din aprilie 2025 să se revină treptat, timp de un an, la piața liberă, potrivit unei...
#LIVE Italia Uruguay, #Italia Uruguay in direct CM 2014 , #meciuri Cupa Mondiala