Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

CM 2014: Olanda rapune Chile si castiga grupa B

Luni, 23 Iunie 2014, ora 20:50
5833 citiri

Olanda a castigat Grupa B de la Cupa Mondiala dupa ce a invins Chile, scor 2-0, in derbiul disputat la Sao Paolo.

Avand avantajul golaverajului superior, Olanda a incercat sa faca un joc de asteptare si sa dea lovitura pe contraatac sau printr-o faza fixa.

Chile a avut o posesie superioara, a jucat mult in jumatatea adversa, insa prima mare sansa de gol i-a apartinut olandezului Robben, in minutul 40.

Mijlocasul lui Bayern Munchen a luat o cursa pe cont propriu de 50 de metri, iar apoi a tras putin pe langa poarta.

La pauza s-a intrat la egalitate, desi si Gutierrez a reluat putin pe langa cu o lovitura de cap.

Jocul a fost similar si in partea secunda, batavii iesind la rampa pentur prima data abia in minutul 66, dupa o noua actiune individuala a lui Robben.

Sud-americanii au fost "pradati" in cele din urma de inspiratia lui Van Gaal, care l-a introdus pe Fer in minutul 75, iar acesta a inscris peste doar cateva secunde.

O centrare din partea dreapta l-a gasit nemarcat pe Fer, iar acesta a punctat imparabil, cu o lovitura de cap.

Chile s-a napustit in atac pe final de meci, insa tot olandezii au punctat, pe contraatac, dupa o actiune a lui Robben pe care Depay a finalizat-o.

Dupa acest rezultat, Olanda castiga grupa B si va intalni ocupanta locului secund din Grupa A. Chile este si ea calificata in optimi.

OLANDA - CHILE 2-0

90+3 - Final de meci!

90+2 GOL OLANDA! - Robben pleaca pe contraatac, centreaza in fata portii si mingea e introdusa in plasa de Depay!

90 - Trei minute suplimentare.

89 - Schimbare Olanda: Kongolo intra in locul lui Kuyt.

85 - Valdivia primeste liber in careu, dar e surprins in ofsaid.

Info: In cealalta partida, Spania conduce Australia cu 3-0.

80 - Schimbare Chile: Pinilla intra in locul lui Vargas.

77 - GOL OLANDA! Fer inscrie cu o lovitura de cap din sase metri la prima atingere de balon!

76 - Schimbare Olanda: Fer intra in locul lui Sneijder.

75 - Kuyt reia cu capul pe langa poarata din sase metri.

70 - Schimbare Chile: Valdivia intra in locul lui Silva.

Info: In celalalt meci Spania conduce Australia cu 2-0.

69 - Schimbare Olanda: Depay intra in locul lui Lens.

66 - Robben patrunde pe cont propriu, trage pe jos, dar Bravo reuseste sa respinga.

64 - Blind vede cartonasul galben.

63 - Sanchez cere penalti dupa un contact cu Cillessen, jocul continua.

57 - Sanchez trage de la mare distanta mult peste poarta.

54 - Ritm extrem de slab de joc in partea secunda, cu multe fragmentari.

46 - Se reia jocul!

46 - Schimbare Chile: Beausejour intra in locul lui Gutierrez.

45 - Pauza!

43 - Diaz centreaza periculos, Gutierrez reia superb pe spate cu capul, dar mingea se duce pe langa.

40 - Ce ocazie!!! Robben patrunde frontal spre poarta dupa o cursa de 50 de metri, ajunge in careu si trage milimetric pe langa!

Info: In cealalta partida Spania a deschis scorul cu Australia.

36 - De Vrij reia cu capul pe langa din centrarea lui Robben.

32 - Chile cere penalti pentru o intrare in careu, jocul este lasat corect sa continue dupa interventia lui Blind.

26 - Sneijder trage din lovitura libera de la 30 de metri in bratele portarului.

26 - Silva vede cartonasul galben.

23 - Prima ocazie a meciului! Gutierrez trage din 12 metri peste poarta dupa o faza fixa.

19 - Se aud fluieraturi copioase in tribune, Olanda incearca sa joace la 0-0 si este taxata.

15 - Minge trimisa din partea stanga in careul olandezilor, se respinge cu greu.

9 - O prima centrare in careul sud-americanilor, respinsa cu brio.

5 - Chile domina in startul partidei. Se joaca in jumatatea olandezilor.

1 - Fluier de start!

*incepe la ora 19:00

INFO: Partida are loc pe Arena Corinthinas din Sao Paolo si e transmisa in direct la televizor de TVR 1.

INFO: Olanda si Chile au 6 puncte dupa doua etape si sunt calificate in optimi.

INFO: Tot de la ora 19:00 si tot in Grupa B se joaca intalnirea dintre Australia si Spania.

Toate stirile despre CM 2014

Program si rezultate CM 2014

ECHIPELE:

OLANDA: Cillessen, Vlaar. De Vrij, Blind, De Jong, Janmaat, Sneijder, Robben (c), Kuyt, Lens, Wijnaldum

CHILE: Bravo (c), Mena, Isla, Silva, Sanchez, Vargas, Gutierrez, Medel, Jara, Aranguiz, Diaz

Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
BEC vine în sprijinul PSD și PNL. Decizia surpriză care le permite să aibă candidați separați la Primăria Capitalei
Biroul Electoral Central (BEC) a adoptat miercuri, 24 aprilie, o hotărâre prin care permite desființarea unei alianțe electorale până la data de 26 aprilie,astfel că PSD și PNL vor putea...
#Olanda Chile, #Olanda Chile Cupa Mondiala, #Olanda Chile rezultat, #Olanda Chile live, #Olanda Chile direct , #rezultate Cupa Mondiala