CM 2014: Olanda a invins greu Australia

Miercuri, 18 Iunie 2014, ora 20:50
9308 citiri

Olanda a castigat greu, scor 3-2, intalnirea disputata miercuri cu Australia, in Grupa B a Cupei Mondiale din Brazilia.

Ce meci am avut la Porto-Alegre! Olanda si Australia au oferit o partida superba, mult mai echilibrata decat se prevedea.

Australienii au jucat incantator si au reusit sa le puna batavilor mai multe probleme decat le-a pus campioana mondiala Spania, in urma cu cateva zile.

Dupa un inceput modest de meci, lipsit de ocazii, olandezii au deschis scorul prin Robben, in minutul 20. Mijlocasul lui Bayern Munchen a luat o actiune pe cont propriu de la mijlocul terenului si l-a invins pe Ryan cu un sut din interiorul careului.

Avantajul vicecampioanei mondiale a durat doar cateva secunde, cand Cahill a reluat din voleu si a marcat un gol superb.

Jocul bun al australienilor a continuat, iar dupa cateva minute de la startul reprizei secunde au trecut in avantaj. Arbitrul a dictat un penalti la un hent in careu al lui Janmat, iar Jedinak a transformat cu siguranta.

A venit, insa, randul olandezilor sa egaleze rapid. Peste patru minute, Van Persie a primit bine in careu de la Depay si a punctat cu un sut in forta.

Golul victoriei a picat in minutul 68 si a fost opera lui Depay, cu un sut plasat de la 25 de metri.

3-2 pentru Olanda, care doar printr-o minune mai poate rata calificarea in optimile competitiei gazduite de Brazilia. De partea cealalta, Australia ramane cu 0 puncte din doua meciuri si si-a cam luat adio de la calificare.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Australia si Olanda, din Gtupa B a Cupei Mondiale ce are loc in aceste zile in Brazilia.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI

min.90+2 - Depay se descurca excelent in careul australienilor, suteaza, dar Ryan scoate.

min.90 - Partida va fi prelungita cu trei minute.

min.87 - Ultima modificare la olandezi: iese Van Persie, intra Lens.

min.78 - Muta si Van Gaal: iese De Guzman, intra Wijnaldum.

min.77 - Ultima schimbare la autralieni: iese Oar, intra Taggart.

min.74 - Van Persie intoarce pentru De Jong, iar acesta suteaza din prima, dar slab si Ryan prinde cu siguranta.

min.74 - Ryan retine o minge trimisa din lovitura libera de Robben.

min.69 - Schimbare la australieni: intra Halloran, iese Cahill.

min.68 - GOOOL OLANDA!!! Depay marcheaza cu un sut de la 25 de metri!!!

min.67 - Ocazie uriasa pentru Australia! Oar centreaza in loc sa suteze, iar Leckie trimite cu pieptul din 5 metri, dar portarul olandez retine.

min.63 - Cahill reia cu capul pe langa poarta.

min.59 - Robben trece pe langa 3-2! Ryan blocheaza sutul mijlocasului lui Bayern Munchen.

min.58 - GOOOL OLANDA!!! Van Persie primeste la limita offsideului de la Depay si marcheaza din interiorul careului!!!

min.56 - De Vrij are o interventie salvatoare cu capul la o centrare din partea stanga. Australienii joaca incantator, in timp ce olandezii sunt de nerecunoscut.

Simona Halep joaca ACUM in Olanda

min.54 - GOOOL AUSTRALIA!!! Jedinak transforma cu siguranta lovitura de pedeapsa!!!

min.53 - Arbitrul da penalti la un hent in careu al lui Janmat, la o centrare a nou-intratului Bozanic!

min.51 - Schimbare la australieni: intra Bozanic, iese Bresciano.

min.50 - Ryan se intinde si respinge un sut al lui Sneijder.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

--------------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Schimbare la batavi: intra Depay, iese Indi.

min.45 - Indi paraseste terenul pe targa si va fi schimbat.

min.43 - Cahill vede galben pentru o intrare dura la Indi. Va lipsi la meciul viitor, cu Spania.

min.40 - Neasteptat de bun jocul australienilor pana in acest minut. De partea cealalta, Olanda are mari probleme in a-si crea ocazii, desi aliniaza acelasi "11" care a umilit Spania cu doar cateva zile inainte.

min.32 - Spiranovic trimite slab dintr-o pozitie excelenta. Mare ocazie irosita de Australia.

min.31 - Actiune frumoasa de atac a australienilor, incheiata cu sutul lui Bresciano putin peste poarta.

min.28 - Spiranovic respinge bine la o centrare a lui Blind.

min.25 - Vlaar trimite cu capul peste poarta.

min.21 - GOOOL AUSTRALIA!!! Cahill egaleaza dupa numai cateva secunde, cu un voleu formidabil. Mingea loveste bara transversala si intra in poarta!!!

min.20 - GOOOL OLANDA!!! Robben ia o actiune pe cont propriu de la centrul terenului, intra in careu si inscrie pe langa portarul "cangurilor"!!!

min.18 - Van Persie trimite cu capul dintr-o centrare a lui Robben, dar mingea se duce pe centrul portii si e retinuta cu usurinta de Ryan.

min.16 - De Vrij blocheaza un sut al lui Bresciano.

min.15 - Inceput modest de repriza pentru ambele formatii. Nici macar o ocazie pana in acest moment.

min.5 - Robben ramane intr-o pozitie buna, dar se incurca in minge.

ora 19:00 - STARTUL PARTIDEI

INFO: Intalnierea are loc pe stadionul Beira-Rio din Porto Alegre si e transmisa in direct la televizor de TVR 1.

INFO: Dupa prima etapa, clasamentul Grupei B se prezinta astfel: 1. Olanda - 3 puncte, 2. Chile - 3 puncte, 3. Australia - 0 puncte si 4. Spania - 0 puncte.

Toate stirile despre CM 2014

Program si rezultate CM 2014

ECHIPELE PROBABILE:

AUSTRALIA: Ryan - Wilkinson, McGowan, Davidson, Spiranovic - McKay, Oar - Jedinak, Bresciano, Leckie - Cahill.

Antrenor: Ange Postecoglou.

OLANDA: Cillessen - Vlaar, De Vrij, Indi - Janmaat, De Jong, Guzman, Blind - Sneijder - Robben, Van Persie.

Antrenor: Louis van Gaal.

Arbitru: Djamel Haimoudi (Algeria).

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
#Olanda invinge Australia, #rezultat Olanda Australia, #LIVE Australia Olanda CM 2014, #Australia Olanda in direct , #rezultate Cupa Mondiala