CM 2014: Elvetia invinge clar Honduras si merge in optimi

Joi, 26 Iunie 2014, ora 00:50
3416 citiri

Elvetia s-a calificat in optimile de finala ale Cupei Mondiale dupa ce a invins Honduras, scor 3-0, in ultima etapa a Grupei E.

Elvetienii au inceput meciul in forta si nu le-au dat nicio sansa adversarilor din America Centrala.

Dupa o ocazie ratata in minutul 3, Shaqiri s-a revansat trei minute mai tarziu si a deschis scorul cu un sut fabulos, ce a trimis mingea direct in vinclu.

Mijlocasul lui Bayern a fost omul numarul unu de pe teren, astfel ca in minutul 32 a facut 2-0 dintr-o pasa perfecta a lui Drmici.

Hondurienii au inceput mai bine partea secunda, au ratat o sansa uriasa prin Bengtson, iar apoi au avut si un penalti neacordat.

Totusi, cei care au marcat au fost tot elvetienii, prin acelasi Shaqiri, in minutul 72, dintr-o noua pasa a lui Drmici.

In urma acestui rezultat, Elvetia a terminat pe locul secund in grupa E si va intalni Argentina in optimi. Franta, cealalta echipa calificata din grupa, va intalni Nigeria.

HONDURAS - ELVETIA 0-3

90+3 - Final de meci! Elvetia e in optimi!

87 - Schimbare Elvetia: Zemaili intra in locul lui Shaqiri.

85 - Rodriguez rateaza o ocazie uriasa, dar se ridica fanionul pentru ofsaid.

80 - Bengtson reia cu capul din sase metri, pozitie ideala, dar mingea e respinsa!

77 - Schimbare Honduras: Najar intra in locul lui Garcia.

77 - Schimbare Elvetia: Lang intra in locul lui Xhaka.

75 - Seferovici intra in locul lui Drmici.

Info: Franta si Elvetia merg in optimi in acest moment.

72 - GOL ELVETIA! Shaqiri inscrie cu un sut pe jos din pasa lui Drmici!

65 - Jerry Palacios vede cartonasul galben.

62 - Jerry Palacios cade in careu si cere penalti, jocul continua. Trebuia acordat penalti.

59 - Shaqiri patrunde periculos in careu, dar greseste pasa decisiva.

52 - Ce ocazie!!! Rodriguez salveaza de pe linia portii un gol ca si facut dupa sutul lui Bengtson.

50 - Bengtson reia cu capul din plonjon putin pe langa poarta.

46 - Se reia jocul!

46 - Chavez intra in locul lui Espinoza la Honduras.

45 - Pauza!

39 - Schimbare Honduras: J.Palacios intra in locul lui Costly, accidentat.

32 - GOL ELVETIA! Contraatac pentru elvetieni, Drmici paseaza exxcelent la Shaqiri, iar acesta inscrie cu stangul din 14 metri.

30 - Mehmedi ia o actiune pe cont propriu in banda stanga, dar e deposedat.

21 - Shaqiri trage slab din 20 de metri.

13 - Honduras incearca sa construiasca atacuri periculoase dupa primirea golului.

6 - GOL ELVETIA! Shaqiri inscrie cu un sut bomba direct in vinclu de la 25 de metri!

3 - Ocazie mare pentru elvetieni. Drmici centreaza periculos, Shaqiri reia insa slab din sase metri!

1 - Fluier de start!

*incepe la ora 23:00

INFO: Inaintea ultimei etape, clasamentul Grupei E se prezinta astfel: 1. Franta - 6 puncte, 2. Ecuador - 3 puncte, 3. Elvetia - 3 puncte si 4. Honduras - 0 puncte.

INFO: Partida are loc pe Arena Amazonia din Manaus si e transmisa in direct la televizor de TVR 2.

INFO: Tot miercuri si tot in Grupa E mai are loc disputa dintre Ecuador si Franta.

Toate stirile despre CM 2014

Program si rezultate CM 2014

ECHIPELE:

HONDURAS: Valladares - Beckeles, Figueroa, Bernardez, J. Garcia - O. Garcia, W. Palacios, Claros, Espinoza - Costly, Bengtson

ELVETIA: Benaglui - Lichtsteiner, Djourou, Schar, R. Rodriguez - Behrami, Inler - Shaqiri, Xhaka, Mehmedi - Drmic

Traian Băsescu, despre actuala clasă politică: ”Comparaţi-l pe Ciolacu, ca şi calibru, cu Năstase, pe nea Nicu, cu Stolojan sau Crin Antonescu”
Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că liderii celor două mari partide din România, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, nu se pot compara ”ca şi calibru” cu unii dintre predecesorii...
Traian Băsescu, ironii despre liderii PSD și PNL după retragerea finului său, Cătălin Cîrstoiu: ”Sunt și slabi de minte, nu numai slabi politicieni”
Fostul preşedinte Traian Băsescu, naşul medicului Cătălin Cîrstoiu, este de părere că alegerea acestuia pentru a candida la Primăria generală a Capitalei cu susţinerea PSD şi PNL...
#Honduras Elvetia, #Honduras Elvetia Live, #Honduras Elvetia direct , #meciuri Cupa Mondiala